Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 133 (pdf) a HackSpace 70 (pdf).
Po půl roce vývoje od vydání verze 44 bylo vydáno GNOME 45 s kódovým názvem Rīga. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube. Jednou z nejviditelnějších změn je odstranění tlačítka Činnosti (Activities) v levém horním rohu. Nově je tam indikátor ploch. Výchozím prohlížečem obrázků je nově Loupe, nahradil Eye of GNOME (eog). Novou aplikací pro práci s webovou kamerou je Snapshot, nahradil Cheese. Rozšíření GNOME Shellu fungující v předchozích verzích nejsou s verzí 45 kompatibilní.
Linux Foundation představila a zaštítila svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Ten vznikl pod původním názvem OpenTF jako reakce na přelicencování Terraformu na BSL (Business Source License) společností HashiCorp.
Google oznámil (en), že konverzační AI Bard (Wikipedie) může nyní komunikovat s aplikacemi a službami Google: "Díky nejnovějšímu rozšíření služby může Bard najít a zobrazit relevantní informace z nástrojů společnosti Google, které používáte každý den, jako je například Gmail, Dokumenty, Disk, Mapy, YouTube a Letenky Google, a to i když jsou potřebné informace v různých aplikacích a službách."
Apache Pinot (GitHub, Wikipedie) dospěl do verze 1.0. Jedná se o realtimeový distribuovaný OLAP datastore navržený tak, aby na OLAP dotazy odpovídal s nízkou latencí.
Byla vydána Java 21 / JDK 21. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 15. Jedná se o LTS verzi. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 39, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 17. října. Nový Fedora Linux přinese GNOME 45, LibreOffice 7.6, GCC 13.2, …
Byla vydána verze 17.0.1, tj. první veřejná verze z nové řady 17.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Z aktuálních akcí na Humble Bundle lze vypíchnout sady knih Become a Python Expert by Pearson a Software Architecture by O'Reilly nebo hru PC Building Simulator (Steam, ProtonDB).
Craig Loewen se na blogu Microsoftu rozepsal o zářijové aktualizaci Windows Subsystému pro Linux (WSL) aneb o předběžném vydání 2.0.0. Nové experimentální vlastnosti (autoMemoryReclaim, sparseVhd, networkingMode, dnsTunneling, firewall, autoProxy) představil také na YouTube.
LZMA je dost zajímavá komprese. Mám ale trošku nepořádek v implementacích. Mohl by mi prosím někdo shrnout rozdíly mezi programy 7z
/7za
(z balíku p7zip
) a lzma
(ze stejnojmenného balíku)? Ideálně i s příklady typického použití dané implementace pro kompresi/dekompresi. (Mimochodem, umí LZMA přímo používat GNU Tar?)
A hlavně: Jak je to s kompatibilitou mezi výše uvedenými programy? Je možné rozbalovat archivy vytvořené jinými implementacemi? Jak je to na jiných operačních systémech (Windows, MacOS X, *BSD, *Solaris)?
tar --help Compression options: --lzma filter the archive through lzmaNa rozdil mezi uvedenymi programy staci nahlednout do manu, takze ve strucnosti: p7zip je jako zip (vic souboru, podobny prepinace) a podporuje vic formatu, kdezto lzma je jako gzip(jeden soubor, podobny prepinace).
A kompatibilita vytvořených archivů?
Trošku jsem si s tím hrál, a 7z
(jak se liší od 7za
?) např. umí rozbalit výstup lzma
. (Víc jsem si s tím ale nehrál, předpokládám, že je tu spousta lidí, kteří to používají často, a tak mi odpoví rychleji a přesněji, než když bych zkoušel metodou pokus–omyl). Proto se na to ptám.
Navíc vůbec netuším, jak je to s kompatibilitou archivačních programů na jiných OS, což by mě také dost zajímalo.
Tiskni
Sdílej: