Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
transport endpoint not connected
a odmountuje adresář do kterého zobrazuji síťový obsah. Stejný problém hlasí snad všichni uživatelé fusesmb ze všech možných distribucí, arch ubuntu atd.
Zkoušel jsem použít i alternativu k fusesmb, smbnetfs, tam je problém stejný, dojde k němu ale jednou za čas, třeba po hodině používání, což by se dalo překousnout, spíše ale potřebuji aby byl smbnetfs just works a začal fungovat hned po startu mého pc. Pro fusesmb jsem si napsal daemona, smbnetfs už je obdobným daemonem vybaven defaultně, debug vypíše úspěšné nastartování, ale smbnetfs potom stejně vůbec nefunguje, prostě neběží, obsah sítě se nenamountuje, to samé když hodím smbnetfs do xfce autostarted apps potom se někdy chytí a někdy ne, většinou ne ..tedy musím smbnetfs ručně z konzole a to ještě v dou kdy už systém nějakou dobu běží
Já vím že tady pláču na nesprávném hrobě, ale poučte mě někdo zkušený, proč někdo neotevře SVN thunaru a nedoprogramuje podporu pro sambu? vždyť to je dneska pro rozumnou práci skoro nutnost, jinak třeba nemohu poslouchat písničky ze svého ntfs NAS disku, tak aby jejich kořenový adresář "byl vidět" z hudebního přehrávače. Nebo proč ještě nikdo neopravil fusesmb, když je to vlastně jediná rozumná možnost jak zobrazit obsah okolní sítě ve správcích souborů, které sambu neumí procházet. Nebo víte někdo jak zobrazit ssh-ackem ceclý obsah okolní samba sítě (tak abych se nemusel připojovat na nějaké předem pevně daná místa v síti)?
Ten problém se smbnetfs je mi trochu jasný, tuším že to je tím že používám network manager, který mi chytí WIFI síť až po startu prostředí, nevíte zda není možné nějak nakonfigurovat network manager anebo i systém samotný aby po přidělení IP adresy zavolal nějaký uživatelem definovaný skript?
Omlouvám se za své dotazy, ale to už je blábolení zoufalého člověka :D
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: