Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Asi je to neverending otázka (nevím), ale chci se zeptat: jaký je nejlepší open-source popř. free software nebo i freeware :) encodér na výrobu MPEG2 (pro DVD)?
Prolézám internet a došel jsem k absolutně stejným závěrům jako tento člověk: http://lists.mplayerhq.hu/pipermail/ffmpeg-user/2005-September/001101.html Tedy:
* Mplayer a transcode jsou v podstatě front-endy a tak se to celé redukuje na otázku, jestli mpeg2enc nebo ffmpeg.
* Jestli je lepší mpeg2enc nebo ffmpeg moc jasno není. Někde se píše, že ffmpeg je rychlejší, ale má nějaké problémy s kontrolou bitrate. Ale už jsem viděl i opačné názory, že méně kvalitní je mpeg2enc, ale rychlejší :).
* Většina porovnání je staršího data 2-3 roky a tak mohlo dojít k posunu.
Základní (ale starý) link http://www.transcoding.org/cgi-bin/transcode?FFmpeg_Vs._Mpeg2enc Taková poslední novinka, kterou jsem zachytil je, že na mpeg2enc přešel DVDFlick (mimo jiné i kvůli té kontrole bitrate.
Nemáte někdo více informací, třeba z vlastních pokusů? Těším se na diskusi dole.
Tiskni Sdílej: