Po osmi měsících vývoje byla vydána nová verze 0.16.0 programovacího jazyka Zig (Codeberg, Wikipedie). Přispělo 244 vývojářů. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Nejnovější X.Org X server 21.1.22 a Xwayland 24.1.10 řeší 5 bezpečnostních chyb: CVE-2026-33999, CVE-2026-34000, CVE-2026-34001, CVE-2026-34002 a CVE-2026-34003.
Po roce vývoje od vydání verze 1.28.0 byla vydána nová stabilní verze 1.30.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.30.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2026-04-13. Přehled novinek poznámkách k vydání. Nově ve výchozím nastavení příkaz sudo vyžaduje heslo.
Společnost Blackmagic Design oznámila vydání verze 21 svého proprietárního softwaru pro editování videí a korekci barev DaVinci Resolve běžícího také na Linuxu. Z novinek je nutno vypíchnout možnost editování fotografií. Základní verze DaVinci Resolve je k dispozici zdarma. Plnou verzi DaVinci Resolve Studio lze koupit za 295 dolarů.
Multipatformní renderovací jádro webového prohlížeče Servo je na crates.io. S vydáním verze 0.1.0 (LTS).
Nadace FreeBSD Foundation před týdnem oznámila projekt Laptop Integration Testing. Vyzvala dobrovolníky, aby pomocí nástroje otestovali podporu FreeBSD na svých zařízeních a výsledky odeslali vývojářům. Vznikla stránka Nejlepší notebooky pro FreeBSD.
Na začátku srpna vstoupí v účinnost nová evropská pravidla transparentnosti pro umělou inteligenci (AI). Zavádějí povinnost jakýkoli AI obsah označit, informovat o takzvaných deepfakes a upozornit uživatele, že komunikuje s umělou inteligencí. Cílem opatření je omezit šíření manipulativního či klamavého obsahu, zvýšit důvěru v digitální prostředí a chránit uživatele.
Connor Byrne z USA používal pro přihlašování na svůj iPhone 13 s iOS 18 heslo obsahující háček. Po aktualizaci na iOS 26.4 se už ale do telefonu nepřihlásí. Při přihlašování nelze tento háček zadat. Apple jej prostě odstranil [The Register].
Linus Torvalds vydal jádro Linux 7.0. Podrobný výčet změn je ke zhlédnutí na stránce Kernel Newbies, stručné výběry v LWN (část první, druhá).
Ahoj, tak jsem si chtěl konečně vyzkoušet 64bitovou distribuci. Pořídil jsem si desku Intel DG33BU, procesor Intel Core 2 Duo a 8GB paměti. Stáhnul si CentOS 5.2 x86-64, vypálil CD a zkusil instalovat. Po startu instalace došlo celkem rychle k zákysu, přestal reagovat i Numlock. Tak jsem zkusil 32bitový CentOS 5.2 se stejným výsledkem. Po nějaké chvíli jsem se zde http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/213321 dopátral že bych měl nahrát nový bios což jsem s úspěchem učinil (DPP3510J.86A.0497.2008.1007.1913), nicméně problém zůstal beze změny. Poslední 3 řádky po zakysnutí jsou:
ACPI: Interpreter enabled
ACPI: IOAPIC for interrrupt routing
ACPI: PCI root Bridge [PCI0] (0000:00)
Nenapadlo by Vás prosím kde by mohl být problém? Wokna XP64 jdou instalovat bez problémů ale ty tam nechci...
Ahoj, tak už jsem to zalomil, chtělo to tu instalaci spustit s "ACPI=OFF". Díky všem co si to přečetli...
Tiskni
Sdílej: