Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Ahoj,
chtel bych se zeptat na takovou specialitku: dejme tomu, ze mam dve internetova pripojeni. Jedno mobilni (4G) a druhe WiFi. Dejme tomu, ze 4G povazuji za "bezpecnejsi" pripojeni chtel bych skrz nej chodit na internetove stranky. WiFi pripojeni je zase rychlejsi a chtel bych ho pouzivat na stahovani vetsiho objemu dat (wgetem).
Chtel bych se zeptat jak vubec nakonfigurovat route pro tyto dve internetova pripojeni a pak jak zvolit u programu wget jakou branu do internetu ma pouzit. Pripadne jak toto efektivneji resit.
Dekuji
ip rule
z balíčku iproute2
) určit, že jedna adresa má jít přes jednu bránu a druhá přes druhou, a pak můžete odchozí bránu určovat tím, že určíte odchozí ip adresu, kterou bude program používat. Šlo by to řídit třeba i přes fwmark
nebo tos
, a fwmark
nastavovat v iptables
podle PID, ale to bych bral jenom jako nouzové řešení.
Pak je ovšem otázka, jak jednotlivým programům říci, jakou mají používat odchozí ip adresu Asi to nebude umět každý, pak by mohl pomoci nějaký lokální proxy server (který by tohle uměl – třeba Squid to podle mne umí, ale stačilo by i něco méně těžkotonážního). Pak můžete mít počítač nakonfigurovaný tak, že co pojede přímo půjde přes jednu bránu, co půjde přes proxy server poběží přes druhou.
Tiskni Sdílej: