O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Porota v Los Angeles shledala firmy Google a Meta odpovědnými v přelomovém soudním sporu, který se týká závislosti na sociálních sítích; firmy musí zaplatit odškodné tři miliony dolarů (63,4 milionu Kč). Společnosti, které s verdiktem nesouhlasí, čelily obvinění, že své sociální sítě a platformy záměrně navrhly tak, aby si na nich děti vypěstovaly závislost. Porota došla k závěru, že technologické společnosti při navrhování a
… více »Zdravim. Chtel bych nastavit log Proftpd aby ho mohl zpracovat Munin:ftp_transfers (http://munin.projects.linpro.no/attachment/wiki/plugin-ftp_transfers/proftpd).
Nepouziva nekdo takovouto kombinaci? Poradil by jak to nastvit? Diky
Jestli ten plugin funguje muzete overit jeho primym spustenim z prikazove radky. Nemel by byt problem. Pokud jde o samotnou instalaci pluginu, tak by melo stacit nakopirovat ho do urceneho adresare (plugins). Volitelne jeste vytvorit konfig (v plugin-conf.d, treba pro ziskani pristupovych prav k tomu logu).
Mate-li problem s necim jinym nez prectenim par relevantnich radku v dokumentaci, tak se vyjadrete konkretne.
Update: nazvy adresaru mohou byt jine, nez ty, ktere jsem uvedl. To uz uvidite, kde mate ostatni data.
Dekuji za ochotne rady.... Ale kdyz jsi Vasi cestou,tak se zaseknu tady: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/220635
"a ted babo rad...."
Ale skript z predchoziho threadu je jiny nez ten, na ktery odkazujete tady. U toho minuleho je problem nejpis jen v tom, ze logtail neni v adresarich uvedenych v PATH (a melo by stacit v konfigu pluginu zadat "env.logtail /cesta/k/logtail"), nebo ho v systemu vubec nemate (a pak ho tedy musite doinstalovat, nebo ten skript upravit). Ten druhy by mel jit rozchodit snadno, ale bude davat jine vysledky, nejlepsi bude rozchodit oba a uvidite, ktery vystup Vam bude vyhovovat vice. Jsem k dispozici.
Tiskni
Sdílej: