Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Když spustím Slax 6 tak můžu normálně číst ze svého SATA disku všechno kromě složky C:/Documents and settings/uzivatel Myslím tím windowsáckou složku s dokumenty atd. Vůbec tu složku ve Slaxu nevidím. Už jsem zkoušel windows účty zaheslovat i bez hesla a nic nepomáhá. Nevíte čím to je? Ve Slaxu 5 mi to šlo normálně...
Wow, dokazes citat cely SATA disk, ale nedokazes precitat "zlozku C:/Documents and settings/...." ????
To ako sa da? alebo vlastne ako sa to neda?
No cokoliv přečtu jenom ne data z windows účtu. Např. mám ve windows účet "můj_účet" takže moje dokumenty atd. jsou uložený ve složce C:/Documents and Settings/můj_účet -> tak tuhle složku ve Slaxu vůbec nevidím, jakoby tam nebyla... Fakt nevim čím to je... Všechno ostatní můžu číst i zapisovat prostě cokoliv jen tohle nevidim.
umount /media/windows mount /dev/dosad_disk /media/windows -t ntfs-3g(moje gentoo mi -o remount odmítá, prý "isn't supported at present" :) Teď mě napadá, připojuješ přes ntfs nebo ntfs-3g driver? Tuším, že normální ntfs to dělal a ntfs-3g ne... Ale krk na to nedám
Tak už vím čím to je ale furt nevím jak to vyřešit... Je to tím že mám v názvu složky diakritiku. Když jsem v Documents and Setting vytvořil dvě složky "zlutoucky kun" a "žluťoučký kůň" tak tu bez diakritiky v pohodě ale tu druhou opět ani nevidím... A vzhledem k tomu že s linuxem nějak moc neumím tak mi nějaký znakový sady a mountování disků nic moc neříká
Tiskni
Sdílej: