Stanislav Fort, vedoucí vědecký pracovník z Vlčkovy 'kyberbezpečnostní' firmy AISLE, zkoumal dopady Anthropic Mythos (nový AI model od Anthropicu zaměřený na hledání chyb, který před nedávnem vyplašil celý svět) a předvedl, že schopnosti umělé inteligence nejsou lineárně závislé na velikosti nebo ceně modelu a dokázal, že i některé otevřené modely zvládly v řadě testů odhalit ve zdrojových kódech stejné chyby jako Mythos (například FreeBSD CVE-2026-4747) a to s výrazně nižšími provozními náklady.
Federální návrh zákona H.R.8250 'Parents Decide Act', 13. dubna předložený demokratem Joshem Gottheimerem a podpořený republikánkou Elise Stefanik coby spolupředkladatelkou (cosponsor), by v případě svého schválení nařizoval všem výrobcům operačních systémů při nastavování zařízení ověřovat věk uživatelů a při používání poskytovat tento věkový údaj aplikacím třetích stran. Hlavní rozdíl oproti kalifornskému zákonu AB 1043 a kolorádskému SB26-051 je ten, že federální návrh by platil rovnou pro celé USA.
Qwen (čínská firma Alibaba Cloud) představila novou verzi svého modelu, Qwen3.6‑35B‑A3B. Jedná se o multimodální MoE model s 35 miliardami parametrů (3B aktivních), nativní kontextovou délkou až 262 144 tokenů, 'silným multimodálním vnímáním a schopností uvažování' a 'výjimečnou schopností agentického kódování, která se může měřit s mnohem rozsáhlejšími modely'. Model a dokumentace jsou volně dostupné na Hugging Face, případně na čínském Modelscope. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Sniffnet, tj. multiplatformní (Windows, macOS a Linux) open source grafická aplikace pro sledování internetového provozu, byl vydán ve verzi 1.5. V přehledu novinek je vypíchnuta identifikace aplikací komunikujících po síti.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 15.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Současně se SUSECON 2026 proběhne příští čtvrtek v Praze také komunitní Open Developer Summit (ODS) zaměřený na open source a openSUSE. Akce se koná ve čtvrtek 23. 4. (poslední den SUSECONu) v Hilton Prague (místnost Berlin 3) a je zcela zdarma, bez nutnosti registrace na SUSECON. Na programu jsou témata jako automatizace (AutoYaST), DevOps, AI v terminálu, bezpečnost, RISC-V nebo image-based systémy. Všichni jste srdečně zváni.
Český úřad zeměměřický a katastrální zavedl u anonymního nahlížení do katastru nemovitostí novou CAPTCHA ve formě mapové puzzle: nepřihlášení uživatelé musí nově správně otočit devět dlaždic v 3x3 poli tak, aby dohromady daly souvislý obrázek výseče reálné mapy, přičemž na to mají pouze jeden časově omezený pokus. Test je podle uživatelů i odborníků příliš obtížný a na sociálních sítích pochopitelně schytává zaslouženou kritiku a
… více »Byla vydána verze 1.95.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Mozilla prostřednictvím své dceřiné společnosti MZLA Technologies Corporation představila open-source AI klienta Thunderbolt. Primárně je určený pro firemní nasazení.
Firma Cal.com oznámila, že přesouvá svůj produkční kód z otevřeného do uzavřeného repozitáře z důvodu bezpečnostního rizika umělé inteligence, která prý dokáže vyhledávat a zneužívat zranitelnosti rychleji, než by je jejich vývojářský tým stíhal opravovat. Zároveň zveřejnila samostatnou, open-source verzi Cal.diy pod licencí MIT, ovšem bez řady původních funkcí. O tom, zda je toto opatření rozumné, existují pochyby. … více »
Zdravim, ze stareho Debian 4 serveru jsme prekopirval nektere konfiguraky,... na novy server, bohuzel si jiz nepamatuju kde jsem co vsechno delal. MySQL mam prevedenou spravne, ale nefunguje mi prihlaseni k IMAP, v logu auth.log mam toto:
Nov 28 12:22:37 polin saslauthd[4430]: pam_mysql - SELECT returned no result.
Nov 28 12:22:37 polin saslauthd[4430]: DEBUG: auth_pam: pam_authenticate failed: User not known to the underlying authentication module
Nov 28 12:22:37 polin saslauthd[4430]: do_auth : auth failure: [user=inna@www3.xxxxx.cz] [service=smtp] [realm=www3.xxxxxx.cz] [mech=pam] [reason=PAM auth error]
Nov 28 12:31:31 polin saslauthd[4426]: server_exit : master exited: 4426
Nov 28 12:33:15 polin saslauthd[3500]: detach_tty : master pid is: 3500
Nov 28 12:33:15 polin saslauthd[3500]: ipc_init : listening on socket: /var/spool/postfix/var/run/saslauthd/mux
Nov 28 12:33:15 polin sshd[3513]: Server listening on :: port 22.
Nov 28 12:33:17 polin perl: (pam_unix) authentication failure; logname= uid=0 euid=0 tty= ruser= rhost= user=root
Nov 28 12:37:31 polin postfix/smtpd[3785]: sql_select option missing
Nov 28 12:37:31 polin postfix/smtpd[3785]: auxpropfunc error no mechanism available
Nov 28 12:37:31 polin postfix/smtpd[3785]: _sasl_plugin_load failed on sasl_auxprop_plug_init for plugin: sql
Asi bude problem nekde v courieru nebo pam.d, ale bohuzel nevim odkud zacit ... Poradite mi jak napr. zapnout detailnejsi log ze ktereho se to bude lepe cist? ve /var/log/mail.err nemam zadnou chybu tykajici se tohoto, v mail.info je toto:
Nov 28 12:41:55 polin imapd: LOGIN FAILED, user=info@xxxxxx.cz, ip=[::ffff:127.0.0.1]
Prikaz na konzoli:
testsaslauthd -u info@xxxxxxxx.cz -p heslo -f /var/spool/postfix/var/run/saslauthd/mux
vypise toto:
0: NO "authentication failed"
Diky za pripaadnou radu
sql_select option missing
vyzera na chybu v konfiguracii, malo by tam byt nieco ako sql_select: SELECT password FROM users WHERE username = '%u@%r', na Debian Etch to mam v /etc/postfix/sasl/smtpd.conf
V tom souboru mam toto:
sasl_pwcheck_method: auxprop
sasl_auxprop_plugin: mysql sql login plain crammd6 digestmd5
pwcheck_method: saslauthd
mech_list: PLAIN LOGIN
log_level: 5
Zvlastni je, ze na starem serveru to bezelo ale ted na novem to nejde 
ja tam mam
log_level: 3
pwcheck_method: auxprop
mech_list: PLAIN LOGIN CRAM-MD5 DIGEST-MD5
auxprop_plugin: sql
sql_engine: mysql
sql_hostnames: DB_HOSTNAME
sql_database: DB_NAME
sql_user: DB_USERNAME
sql_passwd: DB_PASSWORD
sql_select: SELECT password FROM users WHERE username = '%u@%r' AND active = '1'
sql_usessl: no
Tiskni
Sdílej: