Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Provozuji debian etch. Pri aktualizaci baliku pomoci apt-get upgrade jsem bohuzel nezkontroloval volne misto na oddilu a tak jsem zrejme zaplnil systemovy oddil na 100%.
Kdyz se nyni pokousim odmazat soubory (at uz pres rm ci shred) soubory se sice smazou, uz na oddilu nejsou videt, ale volne misto zustava na nule. df pak hazi toto a do oddilu nelze zapisovat:
Filesystem 1K-blocks Used Available Use% Mounted on
/dev/hda1 1084019 1055574 0 100% /
podobne i dalsi ext oddily na jinych discich:
/dev/hdb1 38198332 37249248 0 100% /var/disk
/dev/hdc4 188797300 186113872 0 100% /var/disk3
kupodivu nfts a xfs oddily funguji bez problemu, mazat se normalne da. Co s tim? Kde by mohl byt problem?
for i in /proc/[0-9]*/fd/[0-9]* ; do ls -l $i | grep deleted; done
si muzete vypsat vsechny smazane soubory, ktere ma jeste nekdo otevreny (musi se to pustit pod rootem, jinak to nema smysl (-:). Staci se pak uz jen podivat, jestli tam jsou i ty, ktere jsi nedavno mazal.
zadne soubory to neukaze. problem asi bohuzel bude jinde
nemuze to byt jenom tim, ze ext2/3 si nechava cca 5% mista pro roota pro pripad, ze by nekdo zaplnil disk?
df vypisuje volne misto BEZ teto rezervy, takze useri vidi ze neni misto. Root ma ale jeste nejaky plac. Jenze logy dorostou (protoze neco treba hyka ze nema misto) nebo tam neco nacpe root a zaplni aj ten zbytek. Radovi useri pak opravdu nemaji kam zapisovat. Dokud neumazete vic jak tech 5%, tak volne misto neuvidite.
Ano, presne tak to bylo. Ani jako rootovi mi to nedovolilo zapisovat (pri kopirovani ci instalaci baliku), ale logy rostly v pohode.
Kazdopadne diky, dalsi zajimava (a v podstate velmi uzitecna) featura ext filesystemu, ktera mi zustavala doted utajena.
Tiskni
Sdílej: