Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Provozuji debian etch. Pri aktualizaci baliku pomoci apt-get upgrade jsem bohuzel nezkontroloval volne misto na oddilu a tak jsem zrejme zaplnil systemovy oddil na 100%.
Kdyz se nyni pokousim odmazat soubory (at uz pres rm ci shred) soubory se sice smazou, uz na oddilu nejsou videt, ale volne misto zustava na nule. df pak hazi toto a do oddilu nelze zapisovat:
Filesystem 1K-blocks Used Available Use% Mounted on
/dev/hda1 1084019 1055574 0 100% /
podobne i dalsi ext oddily na jinych discich:
/dev/hdb1 38198332 37249248 0 100% /var/disk
/dev/hdc4 188797300 186113872 0 100% /var/disk3
kupodivu nfts a xfs oddily funguji bez problemu, mazat se normalne da. Co s tim? Kde by mohl byt problem?
for i in /proc/[0-9]*/fd/[0-9]* ; do ls -l $i | grep deleted; done
si muzete vypsat vsechny smazane soubory, ktere ma jeste nekdo otevreny (musi se to pustit pod rootem, jinak to nema smysl (-:). Staci se pak uz jen podivat, jestli tam jsou i ty, ktere jsi nedavno mazal.
zadne soubory to neukaze. problem asi bohuzel bude jinde
nemuze to byt jenom tim, ze ext2/3 si nechava cca 5% mista pro roota pro pripad, ze by nekdo zaplnil disk?
df vypisuje volne misto BEZ teto rezervy, takze useri vidi ze neni misto. Root ma ale jeste nejaky plac. Jenze logy dorostou (protoze neco treba hyka ze nema misto) nebo tam neco nacpe root a zaplni aj ten zbytek. Radovi useri pak opravdu nemaji kam zapisovat. Dokud neumazete vic jak tech 5%, tak volne misto neuvidite.
Ano, presne tak to bylo. Ani jako rootovi mi to nedovolilo zapisovat (pri kopirovani ci instalaci baliku), ale logy rostly v pohode.
Kazdopadne diky, dalsi zajimava (a v podstate velmi uzitecna) featura ext filesystemu, ktera mi zustavala doted utajena.
Tiskni
Sdílej: