Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Ahojte chcem naistalovat linux verziu suse tak aby som pocas instalacie mal zapnuty aj XP na jednom pc da sa to pomocou vmware workstation. Uz ho mam naistalovany aj som nieco skusal ale neviem to. Potreboval by som pomoc krok za krokom jak nato. Ten program vobec nepoznam. Uz mam ja rozdeleny disk aj mjesto kde chcem mat linux. ten program vmware workstation vytvori virtualny stroj ( po anglicky je to create virtual machine) ja som si to dal do F tam chcem mat aj linux. Poradte ako mam postupovat dik..
Takže nevyznam sa až tak do tejto problematiky .. zatial som skúšal len vmware a qemu a vo windows paralels ale tusím ak chceš mať súbežne spustene 2 OS tak musíš použiť skutočnú virtualizaciu v podobe XEN alebo KVM ... ale to som ešte neskúšal.. dufam že ti niekto poradi
Pod VMWare workstation, musíš mít vytvořen virtuální počítač, v něm pak nastavíš CD mechaniku na fyzickou CD mechaniku ve které máš CD se SUSE a nebo na iso image staženého SUSE či jiného OS. Pak ten virtuální stroj spustiš a v BIOSu toho virtuálního stroje vybereš bootování v CD. Pak už to pojede standardně jako instalace na skutečném HW.
Výsledek bude takový, že ve WinXP budeš mít pod VMWare spuštený virtuální stroj s Linuxem.
U nastavení disku ve VMW si můžeš vybrat, jestli se použije nějaký oddíl disku a nebo disk v souboru.
Toto zaujima aj mna, a daju sa nejako z linuxu spustit uz nainstalovane windows? Ide mi o notebook kde nemam plne instalacne cd-cko len repair cd, ktore vie akurat naformatovat znova disk a nainstalovat nanovo widows.
Ale len pre srandu ako sa to da spustit?
na to je treba odchytit instalaci na fyzickem stroji a udelat z toho virtualni stroj (pokud je cilem virtualni stroj na vmware, tak napr. pomoci www.vmware.com/products/converter/ )
Wau to jedosť husteee... podla mna windows si dokazis windows lebo ten si zmeni ovladace. skor by som uprednostnil cistu instalaciu na disk odiel alebo do suboru ako to tu bolo povedane vyššie.. Vmware to dokaze.. skusil by som aj VirtualBox.. inac na virtualizaciu potrebujes aj dost ramky aspon 2gb
Tiskni
Sdílej: