Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
zdar. panove, poradte mi prosim. kdyz v Ubuntu pripojim fotak, pusti se mi gnome a vyber fotek, ktery chci vytahnout. Ale oni nejdou prejmenovat. Treba chalupa-leto a aby se pridalo 001 002 atd.. jako ve win.. dikys
Zkus Rapid Photo Downloader, tam se dá nastavit všechno možné.
Dobry den, taky me zaujalo toto tema, ale program na strankach nemohu najit. Nevite jeste o necem podobnem? Staci mi take jen to, kdyz vyberu slozku, kam fotky naimportovat a zmenim si jejich nazev jiz pri kopirovani. Diky J.
Tak si je přejmenuj potom. Například v Midnight Commanderu vyber všechny fotky a nech je přejmenovat na Chalupa-leto-*. Výsledek pak bude přesně to, co chceš.
Tak jsem zase tady. Jde o to, ze muj otec nechce prejit na Ubuntu, protoze si neumi ulozit fotky z fotaku tak, jak je zvykly z widli. Ve win to funguje tak: pripoji fotak, zepta se ho to, do ktery slozky chce fotky ulozit a jak se maji soubory jmenovat. Vysledek je: chalupa_001, chalupa_002 atd... Nasledne prejmenovavani uz je velika prekazka k prechodu k Ubuntu (nicmene abychom si nelhali, je to prace navic )
Používal otec na windows ke stahování fotek nějaký program?
Nepouzival, opravdu ten zaklad (pruvodce fotoaparaty a skenery nebo jak se to jmenuje). Ono je to i v Ubuntu podobny, ale fotky tam nejdou prejmenovat...
Tak ještě jeden doplňující dotaz. Pro kopírované fotky nastavil masku a pak se přejmenovávaly automaticky?
ANO
Tak jsme si to snad ujasnili, ale odpoved jsem nejak nezaznamenal Nejaka rada?
kde + digikam + kipi pluginy
Tiskni
Sdílej: