Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
zdar. panove, poradte mi prosim. kdyz v Ubuntu pripojim fotak, pusti se mi gnome a vyber fotek, ktery chci vytahnout. Ale oni nejdou prejmenovat. Treba chalupa-leto a aby se pridalo 001 002 atd.. jako ve win.. dikys
Zkus Rapid Photo Downloader, tam se dá nastavit všechno možné.
Dobry den, taky me zaujalo toto tema, ale program na strankach nemohu najit. Nevite jeste o necem podobnem? Staci mi take jen to, kdyz vyberu slozku, kam fotky naimportovat a zmenim si jejich nazev jiz pri kopirovani. Diky J.
Tak si je přejmenuj potom. Například v Midnight Commanderu vyber všechny fotky a nech je přejmenovat na Chalupa-leto-*. Výsledek pak bude přesně to, co chceš.
Tak jsem zase tady. Jde o to, ze muj otec nechce prejit na Ubuntu, protoze si neumi ulozit fotky z fotaku tak, jak je zvykly z widli. Ve win to funguje tak: pripoji fotak, zepta se ho to, do ktery slozky chce fotky ulozit a jak se maji soubory jmenovat. Vysledek je: chalupa_001, chalupa_002 atd... Nasledne prejmenovavani uz je velika prekazka k prechodu k Ubuntu (nicmene abychom si nelhali, je to prace navic )
Používal otec na windows ke stahování fotek nějaký program?
Nepouzival, opravdu ten zaklad (pruvodce fotoaparaty a skenery nebo jak se to jmenuje). Ono je to i v Ubuntu podobny, ale fotky tam nejdou prejmenovat...
Tak ještě jeden doplňující dotaz. Pro kopírované fotky nastavil masku a pak se přejmenovávaly automaticky?
ANO
Tak jsme si to snad ujasnili, ale odpoved jsem nejak nezaznamenal Nejaka rada?
kde + digikam + kipi pluginy
Tiskni
Sdílej: