Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Byla vydána Beta 1 verze KDE 6 (Plasma, Frameworks a Gear) postavené na Qt 6. Testovat lze například v distribuci KDE Neon. Stabilní verze je plánována na konec února 2024. Předchozí velké vydání 5 vylo vydáno téměř před 10 lety (červenec 2014).
Open-source webmail Roundcube se připojil k balíku aplikací Nextcloudu. Převzetí firmou Nextcloud ale plánováno není, pouze integrace a podpoření vývoje.
Stability AI představila SDXL Turbo, tj. umělou inteligenci pro generování obrázků z textového popisu v reálném čase, viz ukázka na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové major verzi 6. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení a na GitHubu (6.0.0, 6.0.1).
S eDoklady lze mít od ledna 2024 občanku v mobilní aplikaci [Digitální a informační agentura – DIA].
Google představil novou doménu nejvyššího řádu: .meme. Viz například knowyour.meme nebo find.meme.
Mam problem s ovladacem na sitovou kartu Sis191 Gigabit Network Controller.
Reseni problemu je na internetu popsane, staci mirne upravit zdrojovy kod ovladace (sis190.c) a prekompilovat. To je ale trosku problem. Zkousel jsem na debianu a potom uplne stejny postup na cerstvem Ubuntu 8.10.
1) Stahnu zdrojove kody jadra pomoci apt-get source linux-image-$(uname-r)
2) Prekopiruju konfiguraci pomoci cp /boot/config-$(uname -r)
3) Poedituju soubor drivers/net/sis190.c
4) A spustim make drivers/net/sis190.ko
Modul se uspesne vytvori, ale po pokusu o jeho zavedeni (insmod drivers/net/sis190.ko
) to hlasi chybu. Z dmesgu se da vycist chyba ve smyslu (pisu z pameti, nejsem ted u toho stroje):
insmod: error inserting: -1 Invalid module format
Coz znaci ze neni pouzita stejna konfigurace pro jadro a kompilovani modulu. Ale co mam jeste "zestejnit" ?
Diky za napady
Tiskni
Sdílej: