abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Komunita

    Vývojáři svobodného 3D softwaru Blender představili (𝕏, Mastodon, Bluesky) nejnovějšího firemního sponzora Blenderu. Je ním společnost Anthropic stojící za AI Claude a úroveň sponzoringu je Patron, tj. minimálně 240 tisíc eur ročně. Anthropic oznámil sponzorství v tiskové zprávě Claude for Creative Work.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 03:55 | Nová verze

    VNC server wayvnc pro Wayland kompozitory postavené nad wlroots - ne GNOME, KDE nebo Weston - byl vydán ve verzi 0.10.0. Vydána byla také verze 1.0.0 související knihovny neatvnc.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:22 | Nová verze

    Bylo oznámeno vydání Fedora Linuxu 44. Ve finální verzi vychází šest oficiálních edic: Fedora Workstation a Fedora KDE Plasma Desktop pro desktopové, Fedora Server pro serverové, Fedora IoT pro internet věcí, Fedora Cloud pro cloudové nasazení a Fedora CoreOS pro ty, kteří preferují neměnné systémy. Vedle nich jsou k dispozici také další atomické desktopy, spiny a laby. Podrobný přehled novinek v samostatných článcích na stránkách

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý článek

    David Malcolm se na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vybraných novinkách v GCC 16, jež by mělo vyjít v nejbližších dnech. Vypíchnuta jsou vylepšení čitelnosti chybových zpráv v C++, aktualizovaný SARIF (Static Analysis Results Interchange Format) výstup a nová volba experimental-html v HTML výstupu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:11 | Nová verze

    Byla vydána verze R14.1.6 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.

    JZD | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Komunita

    Jon Seager z Canonicalu včera na Ubuntu Community Hubu popsal budoucnost AI v Ubuntu. Dnes upřesnil: AI nástroje budou k dispozici jako Snap balíčky, vždy je může uživatel odinstalovat. Ve výchozím nastavení budou všechny AI nástroje používat lokální AI modely.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    27.4. 23:11 | IT novinky

    Nový ovladač Steam Controller jde do prodeje 4. května. Cena je 99 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    27.4. 14:22 | Komunita

    Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    27.4. 04:44 | Komunita

    Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    26.4. 22:22 | Nová verze

    Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (14%)
     (8%)
     (2%)
     (13%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (25%)
    Celkem 1447 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: Jak je to skutecne s otevrenosti androidu?

    1.12.2008 14:14 Radek Podgorny | skóre: 16
    Jak je to skutecne s otevrenosti androidu?
    Přečteno: 236×

    OK, tak nam hosi z Googlu open-sourcovali android. Good news... ...jak je to ale se skutecnou (praktickou) otevrenosti? Proc nemuzu nikde na netu najit kompletni navod jak to sam sestavit a flashnout (treba do G1)? Proc vsichni jasaji, kdyz nejakym osklivym hackem ziskaji roota?

    Pokud to jiz nekde bylo zodpovezeno, omlouvam se... ...hledal jsem a nenasel.

    Odpovědi

    1.12.2008 15:58 Andrej Herceg | skóre: 43
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to skutecne s otevrenosti androidu?
    Otvorenosť Androidu nemá nič spoločné s tým, či sa dá do nejakého telefónu vložiť upravený OS (a veľmi by ma prekvapilo, keby niečo také výrobcovia "bežných" telefónov povolili).
    1.12.2008 16:18 Radek Podgorny | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to skutecne s otevrenosti androidu?

    Ano, to je mi jasne, ze OS a telefon jsou dve ruzne veci. Kdyz uz ale portovali kernel na konkretni platformu, ocakaval bych, ze k tomu pribali i nejaky ten open-source bootloader. Hlavne, pokud jsem to spravne pochopil, uz vydali jakysi update R29 -> R30, takze nejake flashovadlo pouzit museli. A ja se ptam, proc neni take dostupne?

    Mimochodem, ten update, pokud vim, mel zabranit ziskani roota. Proc by tohle nekdo na open-source platforme delal?

    Nejak mi neni jasne, k cemu takovy open-source vlastne je -> muzu si vse upravit, ale nikam to nemuzu nahrat. :-(

    1.12.2008 16:27 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to skutecne s otevrenosti androidu?
    Protože je to způsob, jak srazit náklady na vývoj softwaru a přesto donutit uživatele, aby si stále kupoval nové telefony (vše z hlediska výrobce telefonů.)
    1.12.2008 17:21 Andrej Herceg | skóre: 43
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak je to skutecne s otevrenosti androidu?
    Je veľa výrobcov wi-fi zariadení, ktorý nepodporujú Linux (aj) kvôli tomu, že majú obavy z toho, že by niekto menil parametre a tie by potom porušovali zákony danej krajiny.

    Pri mobilných telefónoch je to pravdepodobne ešte komplikovanejšie. Nepredpokladám, že by si ľudia po každej zmene OS v telefóne dávali robiť certifikát, či je ten telefón stále spôsobilý fungovať v nejakej mobilnej sieti (a kompletne oddeliť časti, ktoré sa meniť môžu od tých, ktoré sa meniť nemôžu je pravdepodobne komplikované a teda aj drahé).

    V podstate ide o to, či je výrobca hardvéru povinný umožniť spúšťanie akéhokoľvek kódu na svojom zariadení. Síce by to bolo pekné, ale veľmi pochybujem, že to výrobcovia zariadení umožnia (a podľa mňa na to majú právo). Stačí tam napr. pridať to, aby to načítavalo len podpísané súbory a nikto s tým neurobí vôbec nič (teda ak sa tam nenájde nejaká chyba).

    Inak to, že je Android otvorený má zmysel hlavne pre výrobcov telefónov (môžu si ho upraviť tak ako potrebujú a pritom sa samozrejme postarajú o to, aby ten telefón spĺňal potrebné parametre), takže sa (pravdepodobne) môžeme tešiť na kopec lacných čínskych telefónov s použiteľným OS. :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.