Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Mám z mikroskopu nafocenou sérii obrázků, které jsou vždy pořízeny v určitém časovém posunu. Potřeboval bych z nich poskládat nejlépe video v mpeg4. Zkoušel jsem to ve windows v jpgavi, ale video není nic moc. Navíc je poměrně velké a ve windows mediaplayeru to nehraje tak,jak bych očekával. V kaffeinu to nehraje vůbec. Měli byste tip, v čem to poskládat co nejlépe pod windows i linuxem? Šlo byto třeba i v avidemuxu? Předem děkuji za případné odpovědi.
Tohle by mohl zvládnut program dvd-slideshow.
Windows: Windows Movie Maker
Linux: Open Movie Editor
Podívej se na stránky www.setvak.cz Je to clovek, který se zabýva intervalovým snímáním oblačnosti. Na svých stránkách má kromě ukázek i odkaz na návod jak z fotek udělat film.
Pokud delas jednotlive expozice mene casto, treba po sekunde, pak zkus tenhle scriptik:
#/bin/bash
I=0
for A in neco*.jpg; do
for B in $(seq 1 25); do
I=$((I + 1))
N=$(printf "img%04d" $I)
cp $A $N.jpg
done
done
ffmpeg -f image2 -i img%04d.jpg -y a.mpg
ktery kazdy snimek znekolikanasobi (v tomto pripade 25x na fps=25). Samotny ffmpeg se me nepodarilo nikdy zfunkcnit tak, aby fungoval treba pro fps=1.
(pro cenzory: tenhle novy zpusob text-entry je fakt zoufalost)
ktery kazdy snimek znekolikanasobi
Pokud máte nainstalovaný yuvfps
(z mjpegtools), tak je IMHO jednodušší vytvořit z původních obrázků YUV stream a měnit FPS u něj. Tohle jsem teď vyhrabal, tuším, že to vytváří DVD video (které je potřeba muxnout se zvukem):
png2yuv -f 6 -I p -b 1 -j "img%04d.png" -v 0 | yuvfps -v 2 -r 25:1 \ | mpeg2enc -f 3 -b 10000 -n p -v 0 -o a.mpv
BTW - nebyl by symlink rychlejší než cp?
Děkuji vám všem. Zkoušel jsem zatím ten mencoder a je s tím trochu problém. V příloze je log. Zjistil jsem, že bych potřeboval hromadně změnit příponu obrázků z JPG na jpg. Díval jsem se a už se to tu před několika lety řešilo, ale programy, které se tam doporučují, neumí změnit příponu, jen jméno samotné. Možná jsem jen nepřišel na to, jak příponu změnit.
Zvuk by to mít nemělo. O to by vše mělo být snazší. Prozatím taky nejspíš vystačím s normální rychlostí 25 snímků.
Open movie editor se mi pod Suse 11.0 zatím nepodařilo zprovoznit. Možná je to ten samý problém, proč nefunguje mencoder.
Zkoušel jsem i movie maker, ale taky jsem na to nepřišel. Můžete se prosím trochu rozepsat?
Údajně by měl mencoder fungovat i pod Windows. Zkoušel jste ho někdo použít v tomhle případě?
for i in ./*.JPG; do mv -f "$i" "`echo "$i"| sed -e 's/JPG$/jpg/'`"; done
Tiskni
Sdílej: