Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mám z mikroskopu nafocenou sérii obrázků, které jsou vždy pořízeny v určitém časovém posunu. Potřeboval bych z nich poskládat nejlépe video v mpeg4. Zkoušel jsem to ve windows v jpgavi, ale video není nic moc. Navíc je poměrně velké a ve windows mediaplayeru to nehraje tak,jak bych očekával. V kaffeinu to nehraje vůbec. Měli byste tip, v čem to poskládat co nejlépe pod windows i linuxem? Šlo byto třeba i v avidemuxu? Předem děkuji za případné odpovědi.
Tohle by mohl zvládnut program dvd-slideshow.
Windows: Windows Movie Maker
Linux: Open Movie Editor
Podívej se na stránky www.setvak.cz Je to clovek, který se zabýva intervalovým snímáním oblačnosti. Na svých stránkách má kromě ukázek i odkaz na návod jak z fotek udělat film.
Pokud delas jednotlive expozice mene casto, treba po sekunde, pak zkus tenhle scriptik:
#/bin/bash
I=0
for A in neco*.jpg; do
for B in $(seq 1 25); do
I=$((I + 1))
N=$(printf "img%04d" $I)
cp $A $N.jpg
done
done
ffmpeg -f image2 -i img%04d.jpg -y a.mpg
ktery kazdy snimek znekolikanasobi (v tomto pripade 25x na fps=25). Samotny ffmpeg se me nepodarilo nikdy zfunkcnit tak, aby fungoval treba pro fps=1.
(pro cenzory: tenhle novy zpusob text-entry je fakt zoufalost)
ktery kazdy snimek znekolikanasobi
Pokud máte nainstalovaný yuvfps
(z mjpegtools), tak je IMHO jednodušší vytvořit z původních obrázků YUV stream a měnit FPS u něj. Tohle jsem teď vyhrabal, tuším, že to vytváří DVD video (které je potřeba muxnout se zvukem):
png2yuv -f 6 -I p -b 1 -j "img%04d.png" -v 0 | yuvfps -v 2 -r 25:1 \ | mpeg2enc -f 3 -b 10000 -n p -v 0 -o a.mpv
BTW - nebyl by symlink rychlejší než cp?
Děkuji vám všem. Zkoušel jsem zatím ten mencoder a je s tím trochu problém. V příloze je log. Zjistil jsem, že bych potřeboval hromadně změnit příponu obrázků z JPG na jpg. Díval jsem se a už se to tu před několika lety řešilo, ale programy, které se tam doporučují, neumí změnit příponu, jen jméno samotné. Možná jsem jen nepřišel na to, jak příponu změnit.
Zvuk by to mít nemělo. O to by vše mělo být snazší. Prozatím taky nejspíš vystačím s normální rychlostí 25 snímků.
Open movie editor se mi pod Suse 11.0 zatím nepodařilo zprovoznit. Možná je to ten samý problém, proč nefunguje mencoder.
Zkoušel jsem i movie maker, ale taky jsem na to nepřišel. Můžete se prosím trochu rozepsat?
Údajně by měl mencoder fungovat i pod Windows. Zkoušel jste ho někdo použít v tomhle případě?
for i in ./*.JPG; do mv -f "$i" "`echo "$i"| sed -e 's/JPG$/jpg/'`"; done
Tiskni
Sdílej: