LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Facebook má nové logo. Poznáte rozdíl?
Byla vydána nová verze 7.2 v Javě napsané aplikace pro komplexní návrh rozmístění nábytku a dalšího vybavení v interiérech Sweet Home 3D. Vyzkoušet lze online verzi. Před dvěma týdny vyšla placená verze pro chytré telefony a tablety (App Store, Google Play).
Zítra 23. září proběhne Maker Faire Mladá Boleslav, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.10 s kódovým názvem Mantic Minotaur. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.10 mělo vyjít 12. října 2023.
Josef Průša informuje o nových verzích firmwarů pro tiskárny Original Prusa, 5.0.0 pro MK4 a MK3.9 a 5.1.0-alpha1 pro MINI, díky kterým jsou tiskárny mnohem rychlejší.
Mastodon (Wikipedie), svobodná federalizovaná sociální síť, byl vydán ve verzi 4.2. Z novinek je vypíchnuto vylepšené vyhledávání.
Ben Hawkes publikoval pod názvem The WebP 0day analýzu bezpečnostní chyby CVE-2023-4863 v knihovně WebP / libwebp s řadou zajímavých odkazů. Pravděpodobně se jedná o stejnou chybu jako BLASTPASS (CVE-2023-41064 a CVE-2023-41061) v macOS, iOS, iPadOS a watchOS. Zpracování (zobrazení) speciálně připraveného obrázku nebo přílohy vedlo ke spuštění útočníkem připraveného kódu.
Myš je pro kočku: Prohlížeče je dalším dílem ze série článků Myš je pro kočku, kde Edvard Rejthar ukazuje, jak lze počítač ovládat bez myši. Používáte ve webových prohlížečích zkratky Ctrl+(Shift)+Tab, Ctrl+(Shift)+PgDn/PgUp, F6, (Shift)+Alt+Enter nebo F7?
Vývojáři mobilní Datovky prosí o pomoc s testováním beta verze mobilní Datovky s novým grafickým rozhraním, podporou pro tmavý režim a podporou pro VoDZ. Aplikace je zatím dostupná pouze pro zařízení Android a je umístěna v samostatném instalačním kanále Datovka Beta. Tento kanál slouží pro testovaní nové funkcionality a grafického uživatelského rozhraní. Datovka Beta se instaluje jako samostatná aplikace s vlastními daty, která
… více »Mám z mikroskopu nafocenou sérii obrázků, které jsou vždy pořízeny v určitém časovém posunu. Potřeboval bych z nich poskládat nejlépe video v mpeg4. Zkoušel jsem to ve windows v jpgavi, ale video není nic moc. Navíc je poměrně velké a ve windows mediaplayeru to nehraje tak,jak bych očekával. V kaffeinu to nehraje vůbec. Měli byste tip, v čem to poskládat co nejlépe pod windows i linuxem? Šlo byto třeba i v avidemuxu? Předem děkuji za případné odpovědi.
Tohle by mohl zvládnut program dvd-slideshow.
Windows: Windows Movie Maker
Linux: Open Movie Editor
Podívej se na stránky www.setvak.cz Je to clovek, který se zabýva intervalovým snímáním oblačnosti. Na svých stránkách má kromě ukázek i odkaz na návod jak z fotek udělat film.
Pokud delas jednotlive expozice mene casto, treba po sekunde, pak zkus tenhle scriptik:
#/bin/bash
I=0
for A in neco*.jpg; do
for B in $(seq 1 25); do
I=$((I + 1))
N=$(printf "img%04d" $I)
cp $A $N.jpg
done
done
ffmpeg -f image2 -i img%04d.jpg -y a.mpg
ktery kazdy snimek znekolikanasobi (v tomto pripade 25x na fps=25). Samotny ffmpeg se me nepodarilo nikdy zfunkcnit tak, aby fungoval treba pro fps=1.
(pro cenzory: tenhle novy zpusob text-entry je fakt zoufalost)
ktery kazdy snimek znekolikanasobi
Pokud máte nainstalovaný yuvfps
(z mjpegtools), tak je IMHO jednodušší vytvořit z původních obrázků YUV stream a měnit FPS u něj. Tohle jsem teď vyhrabal, tuším, že to vytváří DVD video (které je potřeba muxnout se zvukem):
png2yuv -f 6 -I p -b 1 -j "img%04d.png" -v 0 | yuvfps -v 2 -r 25:1 \ | mpeg2enc -f 3 -b 10000 -n p -v 0 -o a.mpv
BTW - nebyl by symlink rychlejší než cp?
Děkuji vám všem. Zkoušel jsem zatím ten mencoder a je s tím trochu problém. V příloze je log. Zjistil jsem, že bych potřeboval hromadně změnit příponu obrázků z JPG na jpg. Díval jsem se a už se to tu před několika lety řešilo, ale programy, které se tam doporučují, neumí změnit příponu, jen jméno samotné. Možná jsem jen nepřišel na to, jak příponu změnit.
Zvuk by to mít nemělo. O to by vše mělo být snazší. Prozatím taky nejspíš vystačím s normální rychlostí 25 snímků.
Open movie editor se mi pod Suse 11.0 zatím nepodařilo zprovoznit. Možná je to ten samý problém, proč nefunguje mencoder.
Zkoušel jsem i movie maker, ale taky jsem na to nepřišel. Můžete se prosím trochu rozepsat?
Údajně by měl mencoder fungovat i pod Windows. Zkoušel jste ho někdo použít v tomhle případě?
for i in ./*.JPG; do mv -f "$i" "`echo "$i"| sed -e 's/JPG$/jpg/'`"; done
Tiskni
Sdílej: