Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Ahoj,
nejak se mi nedari sem poslat to, co potreboju. Tak otazka je v priloze...
No, já mám v manuálu toto:
Operations with the perm symbol ``X'' are only meaningful in conjunction with the op symbol ``+'', and are ignored in all other cases.
Takže pro -X to fungovat nemůže.
Abych řekl pravdu, já toto dělám find
em:
find . -type d -exex chmod u+rwx,g+r-w+x,o+r-w+x '{}' ';' find . -type f -exec chmod u+rw-x,g+r-wx,o+r-wx '{}' ';'
tady www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/243085#14 jsem taky nasel, ze by to melo jit
chmod -R u=rX,og= /neco
a máte to. Nevěřte všemu co se kde anglicky píše ;)
bash$ chmod --version chmod (GNU coreutils) 6.10 Copyright (C) 2008 Free Software Foundation, Inc. License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html> This is free software: you are free to change and redistribute it. There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law. Written by David MacKenzie and Jim Meyering.
chmod -R ug=r-X,o=- /neco/neco
malo niečo pridávať?
chmod -R u=r-X,o=- /neco
myslíte chmod -R u=rX,o=- ne
? Ta písmenka za rovnítkem se nepíšou tak, jak je vidíte např. v příkazu ls -l, ale je to jen seznam práv, ta která nechcete nemusíte nahrazovat žádnou pomlčkou. Tu tam dáte jen pokud nechcete naprosto žádná práva.
chmod -R u=rX,o= /neco
.
Pochopil jsem to Diky mockrat!
chmod -R u+rx,o-rwx /neco
A jeste drobnost, co kdyz nechci zmenit ten adresar /neco , ale jen obsah (soubory a adresare). U find jsem pouzival neco jako -mindepth. ..
zjistil jsem ale, ze kdyz mam spustitelny soubor, tak spustitelny zustane i po prikazu... takze mozna je ten find lepsi reseni...
Tiskni
Sdílej: