Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mam bezici system s CentOS 5.2 s sesti disky v RAID1 (2+2+2), prvni dva jsou systemove a dalsi datove. Nyni potrebuju nahradit systemove, pripravil jsem si novou dvojicku disku, udelal mirror, LVM, ale nejsem si jisty, jak zajistim, abych videl LVM na tech datovych discich ? V masine, kde si to pripravuju mam jenom dva systemove, nic vic. V bezicim systemu vyndam dva systemove disky, nahradim je novymi a co dal ? Vim, ze informace o LVM se ukladaji asi do /etc/blkid/blkid.tab nebo /etc/lvm. Je nejaky obvykly postup, jak toto vyresit ? Je snad mozne, ze si to pri startu LVM oskenuje vsechny disky ? Nemam cas to zkouset a na vymenu nemam moc casu, nerad bych se na necem zaceknul.
Dik
navody podobneho smeru jsem videl na HowtoForge. Pokud Ti jde jen o vymenu systemovych disku za chodu. Tak proc nevyuzit primo RAID? Vymenit jeden disk a sync a pak druhej a sync.. A na konci (pokud nove disky jsou vetsi..) pridat nove PV do LV a roztahnout to na cely disk.. To jde udelat vsechno bez odstavky za chodu.. Stale tu je ta moznost to vratit zpatky.. mas prece po vyndani puvodni disk. Jen bacha na jednu vec (muj :) pripad). Nemel jsem MBR soucasti raidu :). To si chce pro jistotu overit..
Nechci to za chodu, potrebuju "downgradovat" OS, takze staci vypnout a stavajici systemove disky nahradit jinymi se starsim OS. Novejsi OS si chci nechat pro pripad, kdyby byl problem.
Tiskni
Sdílej: