O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Zdravím,
z ničeho nic přestal fungovat zápis na ext3 partition. Hlásí to žádné volné místo:
beda/ # df -h /mnt/zbytek/
Souborový systém Velikost Užito Volno Uži% Připojeno do
/dev/sda6 144G 138G 0 100% /mnt/zbytek
Jako root zapisovat můžu, jako běžný uživatel ne. fsck opravil několik jmen souborů a nějaké drobnosti, ale nepomohlo to.
Zápis v fstab:
/dev/sda6 /mnt/zbytek ext3 defaults,noatime,commit=240,data=writeback 0 1
Nevíte jak to spravit?
tune2fs -l /dev/sda6 | grep "Reserved block count"
).
Asi sem se špatně vyjádřil, disk se pouze tváří, že je 100% zaplněn, viz ten výpis z df -h - je tam ještě 7GB volného místa, při smazíní čehokoliv volné místo nepřibývá.
Aha, už jsem na to taky někde narazil, ale v tom případě mi není jasně, jakto, že když sem smazal asi 2GB, tak pořád nic... předtím jsem tam kopíroval asi 50 GB dat najednou, takže se to tam asi nakopírovalo celý a těch 5% to kontrolovalo až při dalším přístupu, jinak si to neumím vysvětlit... (k čemu ta ochrana potom je, když těch 5% jde překročit při kopírování většího množství dat najednou?)
Když jsem toho smazal víc, tak už to jde. Díky za všem za rozšíření obrorů.
Právě že jsem to kopíroval jako normální uživatel, byly to normální data - fotky, videa... logy se mi na tuhle partition neukládají. Ale hlavně že to už funguje.
tune2fs -m 1 /dev/sda6
). :)
Někde jsem četl, že jeden z důvodů těch 5% je taky zamezení fragmentace ke které dochází při nedostatku volného místa. Vzhledem k tomu, že defragmentace ext3 není zrovna sranda (podle toho co sem o ní zběžně zjistil), tak to radši nechám tak, jak to je.
Tiskni
Sdílej: