O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Nainstaloval jsem F10, zprovoznil do žádaného stavu a disk přenesl do jiného počítače.
1. Korektně jsem upravil menu.lst v grubu - sedí na čísla disků, spustí se boot normálně.
2. fstab jsem přepsal na odkazy LABEL= / atd , namísto použití UUID (opět- label sedí , ještě jsem je nastavoval na tune2fs)
TEDY fstab je v pořádku, grub je v pořádku
3. Po načtení ramdisku se start zastaví - "Unable to acces resume device (UUID=659b3600-......atd) mount: error mounting on /dev/root a /dev/sysroot as ext3: No such file or directory
Nepomůže ani vytvoření nového img (mkinitrd). Kde hledat příčinu ? Jde o to, že potřebuji rozkopírovat hotovou instalaci na 15 PC v učebně a jaksi to nejde. Do vezre Fedora 8 to šlo bez problému ..... Poraďte v čem je disro od verze 9 v tomto ohledu jiné ?
S tím nově vytvořeným img se ty hlášky vůbec nezmění? Jak přesně postupuješ při jeho vytvoření? To už je ten disk v tom novém počítači, ty ho nějak nabootuješ a zavoláš mkinitrd? Jenom takový divoký odhad: v tom druhém počítači je třeba jiný diskový řadič a ten img pro něj neobsahuje driver.
Na zdrojovém počítači se podívat, který disk nebo spíš partišna má UUID=59b3600-..... (pomocí /sbin/blkid -L) a "resume device" svádí ke swapu. Je možné i přidat "noresume" na kernel řádku v grub.conf.
Problém vyřešen. Chyba byla v nastavení LABEL na root partišně, přebýval tam jeden znak co tam neměl co dělat. Při přenesení systému je lepší v fstab odkazovat na LABEL než podle UUID, to je sice bezpečnější ale není to dobré při rozkopírování systému na více PC. Před přenesením systému je dobré vypnout Selinux.
Tiskni
Sdílej: