Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nainstaloval jsem F10, zprovoznil do žádaného stavu a disk přenesl do jiného počítače.
1. Korektně jsem upravil menu.lst v grubu - sedí na čísla disků, spustí se boot normálně.
2. fstab jsem přepsal na odkazy LABEL= / atd , namísto použití UUID (opět- label sedí , ještě jsem je nastavoval na tune2fs)
TEDY fstab je v pořádku, grub je v pořádku
3. Po načtení ramdisku se start zastaví - "Unable to acces resume device (UUID=659b3600-......atd) mount: error mounting on /dev/root a /dev/sysroot as ext3: No such file or directory
Nepomůže ani vytvoření nového img (mkinitrd). Kde hledat příčinu ? Jde o to, že potřebuji rozkopírovat hotovou instalaci na 15 PC v učebně a jaksi to nejde. Do vezre Fedora 8 to šlo bez problému ..... Poraďte v čem je disro od verze 9 v tomto ohledu jiné ?
S tím nově vytvořeným img se ty hlášky vůbec nezmění? Jak přesně postupuješ při jeho vytvoření? To už je ten disk v tom novém počítači, ty ho nějak nabootuješ a zavoláš mkinitrd? Jenom takový divoký odhad: v tom druhém počítači je třeba jiný diskový řadič a ten img pro něj neobsahuje driver.
Na zdrojovém počítači se podívat, který disk nebo spíš partišna má UUID=59b3600-..... (pomocí /sbin/blkid -L) a "resume device" svádí ke swapu. Je možné i přidat "noresume" na kernel řádku v grub.conf.
Problém vyřešen. Chyba byla v nastavení LABEL na root partišně, přebýval tam jeden znak co tam neměl co dělat. Při přenesení systému je lepší v fstab odkazovat na LABEL než podle UUID, to je sice bezpečnější ale není to dobré při rozkopírování systému na více PC. Před přenesením systému je dobré vypnout Selinux.
Tiskni
Sdílej: