Společnost PINE64 kvůli nedostatku a vysokým cenám DRAM a eMMC dočasně pozastavuje výrobu linuxových zařízení. Výroba zařízení jako PineTime, PineVoice a Pinecil pokračuje.
Společnost Stripe se dohodla na akvizici společnosti OpenRouter. Za 7,5 miliardy dolarů.
Byla vydána nová verze 1.27 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V pátek 28. srpna se v Praze uskuteční již osmý Mobile Linux Hackday. Jako obvykle se potkáme v pražské pobočce SUSE v Karlíně na Křižíkově, takže kromě mobilního Linuxu je to tentokrát i příležitost přijít se podívat na nově zrekonstruované kanceláře. Začínáme v 10:00, ale dorazit můžete samozřejmě kdykoliv v průběhu dne. Setkáním vás provede David Heidelberg, vývojář GPU ovladačů v Mesa 3D a jeden z hlavních lidí české komunity kolem … více »
Představen byl Raspberry Pi Compute Module 5 Programming Jig. Jedná se o zařízení umožňující připravit Compute Module 5 do plně funkčního stavu bez nutnosti použití dalších vstupně / výstupních desek. Podporuje automatizaci pomocí nástroje rpi-sb-provisioner. Podrobnosti v dokumentaci.
Hackeři ve Francii ukradli data více než půl milionu daňových poplatníků. Je to jeden z největších hackerských útoků v dějinách země. O útoku z konce června informovala až teď daňová správa. Teprve od pondělí dotčeným občanům zasílá e-maily s instrukcemi, jak postupovat dál. Hackeři se sice nedostanou k penězům dotyčných, hrozí ale věrohodné podvody. Hackeři získali třeba celá jména, údaje o rodinných příslušnících nebo také údaje o
… více »Společnost Framework představila nový Framework Laptop 12 s Intel Core Series 3, Thunderbolt 4, Wi-Fi 7, volitelnou čtečkou otisků prstů a podsvícenou klávesnicí s open-source firmwarem ZMK. Objednat lze s předinstalovanou Fedorou 44 KDE Plasma.
Byl vydán Mozilla Firefox 154.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 154 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 168 (pdf).
Open-source citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 10. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Čau ve spolek,
mám několik DomU uložených v souborech (masina.img) a každá virtuální mašina má tři partyšny (/boot 100MB, swap 2048MB a / hodně MB ) a použitý filesystém mám ext3.
Rád bych zmenšíl swap na 1GB a / na 8GB. Zatím jsem vymyslel/vygooglil tento postup, ale nevím jak ve finále správně zmenšit soubor.
losetup /dev/loop127 /root/bbb.img
kpartx -a /dev/loop127 /root/bbb.img
fsck.ext3 -f /dev/mapper/loop127p3
resize2fs -pf /dev/mapper/loop127p3 8G
fsck.ext3 -f /dev/mapper/loop127p3
kpartx -d /dev/loop127
losetup -d /dev/loop127
A ted nevím ,jak přesně zmenšit soubor tak, abych se omylem nezatl do zmenšené partyšny p3. a jak mám zmenšit swapak...
Poradí mi někdo?
díky dik
Vazne nikdo nevite? Posoupnu to nahoru ")
dik
No ako zmensit image netusim, ale na tvojom mieste by som si vytvoril novy image disku, rozdelil si ho a prekopiroval tam data z povodneho. Potom uz len staci zmenit konfigurak domU aby pouzival novy image.
Tiskni
Sdílej: