Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdar a sílu
je možno nastavi abych měl na jednom místě zapnutý PC s linuxem (předpokládám nějakou nenáročnou distribuci jako Arch linux - není podmínkou) a na ten mohl odkudkoliv ze světa přistupovat ke svému účtu jednoduše přes webový prohlížeč??? Je nás několik lidí a každej by rád svůj účet a taky sdílený prostor pro všechny.Kdyby šlo jen najet na nějakou www adresu (tzn že bych si na nějakej hosting umístil program, script, nebo něco jinýho) a tam jen zadal přihlašovací jméno a heslo a byl bych na své ploše.
Díky moc za rady a inspirace :)
Sesijama
a byl bych na své plošeJe ti jasné, že nebudeš interaktívne prihlásený, ale len uvidíš súbory?
Zdar
na jednom foru mi poradily Ulteo Open Virtual Desktop a řekl bych že je to přesně pro mě.
a k tvé odpovědi:
to znamená že nebudu moc nic spouštět, ukládat, kopírovat,.....?
Ses
to znamená že nebudu moc nic spouštět, ukládat, kopírovat,.....?Tak. Browser sám o sebe nič viac nevie. Jedine, že by si v ňom mal nejaký šikovný applet, ktorý by komunikoval so serverom ....
Tiskni
Sdílej: