Domén s koncovkou .CZ je už 1,5 miliónu. K registraci domény s pořadovým číslem 1 500 000 došlo včera krátce před půlnocí. Počet domén se dynamicky vyvíjí podle toho, jak jsou registrovány nebo naopak rušeny. Proto je v tuto chvíli jejich počet opět nižší.
Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Mám HP compaq nx 9005, athlon 2800, 512 RAM, všechna distra mi chodila bezproblémově až do Mandriva 2009 a Suse 11. Podotýkám, vyzkoušel jsem obě prostředí - jak KDE, tak Gnome. Co jsem to nainstaloval, nelze otevírat přenesené soubory z Windů XP a Vista. Bohužel, v práci nelze mít Linux. IT technik mi sdělil, že pokud to šlape dobře na starší distribuci, Mandriva 2008.1, Suse 10.3, nebo PClinuxOS 2007.1 tak ji tam mám nechat, protože "nová" si nemusí rozumět s hardwerem. Obzvlášť, pokud už jsou udělané ovladače na jen sata a já mám IDE připojení disku. Compik sice soubory vidí - ikony s názvem, bohužel je neotevře a hlásí, že soubor neexistuje a nebo, že neze nalézt cestu k tomuto souboru.
Tak mám pocit, že Mandriva 2009 KDE a Suse 11 s KDE nejsou to pravé ořechové pro starší compíky.
Myslím, že technik má pravdu v tom, že když tam jedou starší verze, můžete si je nechat. Nebo máte nějaký důvod pro přechod na novou verzi?
To ostatní (nenalezená cesta v kombinaci se sata ovladači a IDE mechanikou, či nevhodnost na starší kompy) raději nebudu komentovat a asi bych asi odkázal do říše pohádek typu jedna paní povídala...
Jako názor..."taky dobrý", ovšem jako rada, nic moc. Spíš nic, než moc.
Moje rada je zůstat u toho, co funguje - zlaté, osvědčené pravidlo, které funguje vždy. Měl jsem pocit, že jeto napsáno dostatečně jasně.
Nenapsal jste, jaký máte důvod pro přechod na novou verzi a zda je to nutné. To se pak těžko radí něco jiného, že ano...
Namám žádný extra důvod, jen že je to nové distro, tak jsem byl zvědavý. Jen pro doplnění, Suse 11 a Mandrivu 2009 jsem spustil u syna - má compík cca týden starý - přesné parametry neznám, ale je pravdou, že u něj jelo všechno bezproblémově.
Spíš mne zarazilo, že když je linux propagován jako slušný OS, který jede takřka na všem, že je najednou problém.
Problém, který popisuješ, vůbec nevypadá jako problém s hardwarem. Spíš to bude mít něco společného se způsobem, jakým mountuješ ten windowsí filesystém.
Tiskni
Sdílej: