Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Mám HP compaq nx 9005, athlon 2800, 512 RAM, všechna distra mi chodila bezproblémově až do Mandriva 2009 a Suse 11. Podotýkám, vyzkoušel jsem obě prostředí - jak KDE, tak Gnome. Co jsem to nainstaloval, nelze otevírat přenesené soubory z Windů XP a Vista. Bohužel, v práci nelze mít Linux. IT technik mi sdělil, že pokud to šlape dobře na starší distribuci, Mandriva 2008.1, Suse 10.3, nebo PClinuxOS 2007.1 tak ji tam mám nechat, protože "nová" si nemusí rozumět s hardwerem. Obzvlášť, pokud už jsou udělané ovladače na jen sata a já mám IDE připojení disku. Compik sice soubory vidí - ikony s názvem, bohužel je neotevře a hlásí, že soubor neexistuje a nebo, že neze nalézt cestu k tomuto souboru.
Tak mám pocit, že Mandriva 2009 KDE a Suse 11 s KDE nejsou to pravé ořechové pro starší compíky.
Myslím, že technik má pravdu v tom, že když tam jedou starší verze, můžete si je nechat. Nebo máte nějaký důvod pro přechod na novou verzi?
To ostatní (nenalezená cesta v kombinaci se sata ovladači a IDE mechanikou, či nevhodnost na starší kompy) raději nebudu komentovat a asi bych asi odkázal do říše pohádek typu jedna paní povídala...
Jako názor..."taky dobrý", ovšem jako rada, nic moc. Spíš nic, než moc.
Moje rada je zůstat u toho, co funguje - zlaté, osvědčené pravidlo, které funguje vždy. Měl jsem pocit, že jeto napsáno dostatečně jasně.
Nenapsal jste, jaký máte důvod pro přechod na novou verzi a zda je to nutné. To se pak těžko radí něco jiného, že ano...
Namám žádný extra důvod, jen že je to nové distro, tak jsem byl zvědavý. Jen pro doplnění, Suse 11 a Mandrivu 2009 jsem spustil u syna - má compík cca týden starý - přesné parametry neznám, ale je pravdou, že u něj jelo všechno bezproblémově.
Spíš mne zarazilo, že když je linux propagován jako slušný OS, který jede takřka na všem, že je najednou problém.
Problém, který popisuješ, vůbec nevypadá jako problém s hardwarem. Spíš to bude mít něco společného se způsobem, jakým mountuješ ten windowsí filesystém.
Tiskni
Sdílej: