Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Chtěl bych nastavit sambu tak, aby po mě chtěla heslo hned, jak se připojím k serveru. Jenže ona ho nechce. Chce ho pouze při přístupu k jednotlivým sdílením. Jak to mám změnit?
[global]
workgroup = WORKGROUP
server string = Samba server
dns proxy = no
interfaces = 192.168.1.65/24 eth0
log file = /var/log/samba/log.%m
max log size = 1000
syslog = 0
panic action = /usr/share/samba/panic-action %d
security = user
encrypt passwords = true
passdb backend = tdbsam
pam password change = no
client plaintext auth = no
invalid users = root
unix password sync = no
map to guest = never
load printers = no
printing = bsd
printcap name = /dev/null
disable spoolss = yes
socket options = TCP_NODELAY SO_RCVBUF=8192 SO_SNDBUF=8192
domain master = no
#======================= Share Definitions =======================
[pokus]
comment = pokusny
path = /data/pokus
guest ok = no
browseable = yes
create mask = 0600
directory mask = 0700
valid users = pokusnak
V linuxu po zadání smb://adresa_serveru tak to po mě nechce heslo a vidím jednotlivá sdílení.
browsable = no
.
Mě jde spíš o to, že aby když se k serveru připojím odkudkoli, tak bych viděl jen svá sdílení(browsable=no), jenže na to potřebuju, aby se mě na to samba server zeptal, abych se nějak identifikoval.
guest
(guest ok
, usershare allow guests
, možno ešte niečo )
security = user
Tiskni
Sdílej: