Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Vytvořil jsem instalační DVD založené na Fedora 9 pro jednu průmyslovou aplikaci. Objevil se mi ale jeden nepříjemný problém. Systém má po instalaci přes upstart (nový init) aktivováno cca 26 konzolí (podle použití PC), kde je většina obsazena nějakým programem a některé jsou spuštěné s bashem pro přihlášení uživatele. Problém je ale v tom, že po startu systému je aktivováno většinou rovnou 64 konzolí (na některém hw jich bylo i méně, ačkoliv byl systém na chlup stejný a hw měl být také - lišilo se akorát výrobní číslo). Ale protože v těch od cca 27 nahoru nic nebězí (ani bash, protože nejsou v upstartu definované), tak při přepínání konzolí pomocí Alt+šipka musím projet všechny prázné konzole (blíká v nich akorát kurzor) dokola, než se dostanu zpátky na první. Samozřejmě se dá na první dostat pomocí Alt+F1, ale vysvětlujte to uživatelům. Oni tam ty prázdné konzole prostě nechtějí a já nakonec také ne.
Zajímavé na tom je, že kdyz spustím Xka (pc normálně startuje jen do terminálu) pomocí startx, tak X si obsadí první prázdnou konzoli a zbytek prázdných zmizí.
Nevíte kde hledat chybu ? V udev jsem žádné podezřelé pravidlo nenašel, upstart by na základě daného nastavení nic takového dělat neměl a nebo to snad dělá přímo jádro ?
Nejvíce podezřívám upstart, protože je ve Fedoře 9 ve verzi 0.3.9 a je dost zabugovaný, ale verzi 0.5.0 se mi nepovedlo rozchodit. Ale asi nejsem sám, protože i ve Fedoře 10 mají stále 0.3.9.
Těžko radit. Nový virtuální terminál si můžete snadno vyrobit pomocí openvt(1) nebo chvt(1) a zase zrušit přes deallocvt(1).
To vám může dělat nějaký init script, případně init sám (agetty terminály nevyrábí, myslím) nebo už je vyrobí automaticky jádro.
Začal bych tím, že místo upstartu pustím jenom shell, pak upstart s ořezanými init scripty a porovnám, kdy je kolik naalokovaných terminálů.
Diky za popostrceni. Tyhle programky jsem neznal a prolezt initscripty me kupodivu take nenapadlo.
Tak jsem se podival do manualova stranky a deallocvt dela presne to, co potrebuji. Uvolni vsechny nepouzivane terminaly. Takze velice dekuji za vyreseni problemu :)
Sice je pravda, ze chyba se tim jen maskuje a nekde se neco nechova uplne jak by melo, ale do hledani puvodce problemu se pustim leda az nekdy zbyde cas.
Tiskni
Sdílej: