Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Neměl by v tom být problém. Obecný postup je asi následovný
1) Nastavit alespoň jeden WiFi adaptér jako access-point (=mód "master", Váš adaptér to musí podporovat), nebo alespoň jako "ad-hoc" síť.
2) Zprovoznit a nastavit DHCP server, který přiděluje počítačům IP adresy.
3) Zapnout "IP forwarding", který umožní, aby pakety prošly přes linuxový počítač.
4) Povolit vše potřebné ve firewalu linuxového počítače.
5) Popřípadě nastavit proxy, která by mohla připojení přes modem zefektivnit.
Rád bych pomohl s podrobnějším komentářem, bylo by však potřeba pár podrobností. Jakou používáte distribuci? A co přesně za adaptéry máte k dispozici? Podle googlu je "Belkin G" access-point.
V hardwaru pravděpodobně nebudete mít žádný problém. S podrobným návodem Vám ale bude muset pomoci někdo jiný. Sám používám openSUSE a konfigurace obou systémů může být dost jiná. [Proč jen těch linuxů musí být tolik?]
Stručný fedoří návod jsem po krátkém googlování našel na
http://chwang.blogspot.com/2007/11/making-linux-fedora-core-8-as-gateway.html
Mohl by Vám pomoci. Zejména poslední odkaz na nastavení DHCP serveru je docela kvalitní, snad by šel použít bez úprav.
Jediné, čeho se bojím, je možnost, že se budete muset vzdát NetworkManageru. Minimálně v openSUSE jsem musel přepnout řízení sítě na standardní skripty "ifup" a "ifdown".
Pokud se neozve nikdo kompetentnější a narazíte na problém, klidně se ozvěte na radomir.cernoch@gmail.com (e-mail i Jabber).
pořid si router!!!
Tiskni Sdílej: