Jsongrep je open-source nástroj, který efektivně prohledává JSON dokumenty (editovat je neumí). Kompiluje regulérní jazyk dotazu do podoby deterministického konečného automatu (DFA), díky čemuž prochází strom JSON dokumentu pouze jednou a je v tom tedy rychlejší než jiné nástroje jako jsou například jq, JMESPath nebo jql. Jsongrep je napsaný v programovacím jazyce Rust, zdrojový kód je dostupný na GitHubu.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup na konferenci je zcela zdarma, bez nutnosti registrace. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Mozilla a společnost Mila oznámily strategické partnerství za účelem rozvoje open source a suverénní AI. Cílem je ukázat, že open source AI může konkurovat uzavřeným systémům. Obě organizace chtějí posílit technologickou suverenitu a snížit závislost na hrstce velkých technologických firem.
Adam Rice předvedl, že pomocí DNS lze distribuovat a spustit kompletní hru DOOM. Rozdělil WAD soubory a binárky do téměř 2000 DNS záznamů v Cloudflare zóně (jeden TXT záznam v DNS může nést okolo 2000 znaků textu). Ty pak stáhl PowerShellem, dekomprimoval a spustil přímo v paměti počítače bez nutnosti zápisu na disk, což prakticky dokazuje, že DNS může sloužit jako distribuované úložiště dat a možný kanál pro načítání kódu. Repozitář projektu je na GitHubu.
Dnes a zítra probíhají Arduino Days 2026. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze od 17:00 na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. Dnes v Poličce v městské knihovně a zítra v Praze na Matfyzu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 26.04 LTS s kódovým názvem Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 26.04 LTS mělo vyjít 23. dubna 2026.
Byla vydána aktualizována Příručka pro začínající wikipedisty a wikipedistky (pdf).
Ubuntu plánuje v budoucích verzích nahradit tradiční nástroje pro synchronizaci času (chrony, linuxptp a gpsd) novým, v Rustu napsaným ntpd-rs, který nabídne vyšší bezpečnost a stabilitu.
Byla vydána nová verze 7.6 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Správce hesel KeePassXC byl nahrazen správcem hesel GNOME Secrets. Bitcoinová peněženka Electrum byla povýšena na verzi 4.7.0. Tor Browser byl povýšen na verzi 15.0.8. Další novinky v příslušném seznamu.
Chris Down v obsáhlém článku „vyvrací mýty o zswap a zram“, vysvětluje, co vlastně dělají a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Doporučuje vyhýbat se zram na serveru a bez OOM.
Ahojte,
po spuštění Xine se objeví ovládací panel, okno pro video a v zápětí se vše zavře s hláškou:
[kulich@KulichNotebook ~]$ xine
Toto je xine (GUI pro X11) - svobodný videopřehrávač v0.99.5.
(c) 2000-2007 Tým xine.
Neoprávněný přístup do paměti (SIGSEGV)
pro upřesnění ... mám Fedoru 10.
Použiji-li strace jak jsem se tady dozvěděl, vypíše mi to haldu hlášek a poslední je:
...
connect(7, {sa_family=AF_FILE, path="/home/kulich/.pulse/9e8efc2241997977698618b2492e0078:runtime/native"...}, 110) = 0
send(6, "W"..., 1, MSG_NOSIGNAL) = -1 ENOTSOCK (Socket operation on non-socket)
write(6, "W"..., 1) = 1
gettimeofday({1228849943, 899411}, NULL) = 0
write(6, "W"..., 1) = 1
futex(0x88862a0, FUTEX_UNLOCK_PI_PRIVATE, 12627956 <unfinished ...>
+++ killed by SIGSEGV +++
[kulich@KulichNotebook ~]$
Ostatní aplikace používají pulseaudio bez problémů.
Nevíte někdo jak povolit ten zápis do socketu?
Díky za pomoc
Funguje xine -A alsa ?
Jo jo, xine -A alsa jede dobře. Dokonce je ta alza presmerovana na pulseaudio a tak mi to hraje z HomePC.
Jen nevím, proč to nejede s pulseaudiem rovnou.
Je to bug. Nevím, jestli v xine, nebo v xine-lib. Nahlaš to v https://bugzilla.rpmfusion.org/ .
OK,
našel jsem tam, že už to někdo nahlásil
https://bugzilla.rpmfusion.org/show_bug.cgi?id=125
Píše se tam, že pomůže vyhodit xine-lib-pulseaudio-1.1.15-3.fc10...., což se mi nezdá a nezkoužel jsem to.
Zatím to budu provozovat s alzou a počkám, jestli to opravěj.
Díky
Tiskni
Sdílej: