O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Několik let jsem používal KDE, KDE4 se mi nelíbí. V GNOME jsem naprostý začátečník tedy se omlouvám za možná stupidní dotazy
1. V KDE3 jsem byl zvyklý nalézt po vyp/zap okna jak byly. V GNOME ne. lze s tím něco udělat?
2. Jak v GNOME rozbalovat RPM? V KDE jsem používal <a href="http://www.kde-apps.org/content/show.php/extract_rpm?content=18748">Extact RPM</a>. Co v GNOME?
3. Něco jako Service Menu obecně?
4. Něco jako kdesu?
5. Applet vícenásobné schránky - existuje něco pro GNOME?
6. Lze v GNOME změnit vzhled KDE programů? Něco jako GTK-QT Engine pro opačný směr.
Děkuji za odpovědi.
1. Taky, ale hlavně aby ty aplikace byly spuštěné, po startu mám čistou plochu.
2. Vyřešeno, jde to rozbalit nativně.
3. Service menu jsou skriptíky, přidají položky pro pravou myš.
4. V Mandrivě ani jedno..
Samozřejmě, že mám plně funkční GNOME. Ale mám to chápat tak, že u Tebe si vše pamatuje? Mám 64 bitovou Mandrivu 2009.
Teď mi to došlo. Tu "čistou plochu" neber tak doslova. Panel a ikony tam samozřejmě jsou.
1. skus nastavenie v System->Preferences->Sessions. tam zalozka Session Options
Zapnul jsem "Automatically remember running applicatios when logging out" a nic.
Ahoj,
s tim zapamatovanim si velikosti a pozice pod Gnome nic nevymyslis, podle vyvojaru Gnome je to zalezitost aplikace, aby se o to postarala, takze to neresi. Tenhle spor se tahne uz nekolik let zpatky. Vsichni uzivatele to chteji, ale vyvojari si porad stoji na svem, jsou to proste .....
A co takhle http://burtonini.com/blog/computers/devilspie ?
Tiskni
Sdílej: