Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Samba 3.2 na Fedora 9. Server normálně pracuje, ve Woknech XP funguje naprosto správně proti zadanému heslu. Pokud se snažim spojit na sdílené adresáře z Linuxu (Fedora10, klient např. Krusader, nebo smb4k nebo tux-commander), pouze vidím seznam souborů ale nelze je číst. Už jsem vyzkoušel a pročetl všechno možné, zkuste něco navrhnout. .... Zkoušel jsem experimentovat s OS level, create mask atd atd ... Se starší verzí Samby nebyl problém. V čem spočívá změna verze? Firewall nastaven správně, ten vylučuji
[global]
workgroup = TUX-NET
netbios name = analytic
map to guest = Bad User
os level = 20
unix charset = UTF-8
dos charset = 852
[Homes]
comment = Home_Directory
valid users = %S
read only = No
[Foto]
comment = Foto-obrazky
path = /data/data1/foto/
case sensitive = No
a nebude spíš problém s přopojením sdílení do toho linuxového stroje - cifs, file_mode, dir_mode?
browseable = Yes
zkontrolovat oprávnění k souborům, případně nastavit chmod a chown
Ne ani jedna z navrhovaných. Opět neznám důvod ale po čase jsem zjistil, že při použití klienta NAUTILUS pracuje vše tak jak má. Při použití klienta KRUSADER, DOLPHIN, KONQUEROR funguje tak jak píšu - tedy - vypršel časový limit serveru, ukáže jenom adresáře a nic víc ani proti heslu. Nautilus znovu opakuji pracuje dobře stejně tak jako windowsoví klienti. Tedy vylučuji problém v smb.conf a to i ve světle toho, že tento smb.conf v sambě 2. 7 (v minulé verzi) pracoval dobře. Není problém v tom, že Samba 3 funguje čistě jako NT4 server ? Pak mi řekněte, jak tohle fungovalo u minulých verzích Samby. Proč funguje Nautilus a ne jiní klienti. Opět jsem to testoval na více strojích i ve školní učebně i v domácí síti na Fedora 9 a 10, takže vylučuji špatnou instalaci nebo jiné nefunkčnosti triviálního rázu.
Tiskni
Sdílej: