Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Dobrý den, mám dvě linky do Internetu od jednoho ISP. Na jednom routeru public IP x.y.z.155 a na druhém x.y.z.156. Oba mají default GW x.y.z.254 Potřeboval bych se dostat z té první sítě na privátní IP z té druhé. Mezi těmi sítěmi žádný router není. Přidal jsem tedy na prvním routeru do tabulky záznam: ip route add 10.0.30.0/24 via x.y.z.156. Bohužel se na ty IP dopingám pouze z té první GW, ale z vnitřní sítě za ním ne. Komletní vypnutí firewallu taky nepomohlo. Chci se tedy zpetat, jestli to takto může vůbec fungovat a kde by byla případná chyba? Nebo s tím musím otravovat ISP?
ISP otravovat je zhola zbytecne. Je terba zridit VPN.
A na te druhe GW jste take nastavil smerovani na prvni privatni sit? Neco jako ip route add 10.0.29.0/24 via x.y.z.155 (nebo jakou adresu ta sit pouziva)? Ta GW musi vedet, kudy pakety vracet, protoze pres default-gw ISP ji to nepujde.
Tomas
Původně jsem to nenastavil. Ale i po tom pořád nic.
Ta topologie je tak jednoducha, ze nic jineho by nemelo byt potreba. Nemuze to ted blokovat nejaky firewall, nebo nevhodne nastaveny NAT? Je mozne na jedne strane spustit ping a na druhe se podivat pred gw a za gw tcpdumpem na provoz?
Tomas
ssh
tunel) -- pak se obě sítě mohou tvářit, že na sebe navzájem vidí, a komunikace mezi nimi bude tunelována internetem (přes ISP).
Z prvního routeru se dopingám. To určitě! Ale z nějaké veřejné sítě za ním už ne. Když čtu provoz z druhého routeru, tak vidím ICMP přichácející, ale odpovědi již ne. Ty routery jsou ve stejné podsíti, chtěl jsem to tedy řešit pouze routingem. Ta první GW je FC5 a ta druhá GW Mikrotik. Prostě potřebuji aby Nagios atd. mohli do té privátní sítě toho druhého routeru. Už jsem se s tím dost natrápil než jsem se zeptal. VPN jsem také zkoušel. Radíte tedy navázat tunel mezi GW1 a GW2. Nějaký tip na VPN mezi klasickým Linuxem a Mikrotikem.
,---------. ( Internet ) `----+----' | +----------+ | ISP | +----------+ | | +------+----+ +-+---------+ | x.y.z.255 | | x.y.z.256 | | Router 1 | | Router 2 | |10.0.0.0/24| |10.0.1.0/24| +-----------+ +-----------+ ,---------. ,---------. ( Sit 1 ) ( Sit 2 ) `---------' `---------'
Zdravim,
vypada to jednoduse, melo by stacit nastavit routovani "ip route add 10.0.1.0/24 via x.y.z.256 dev ethX" a na druhem "ip route add 10.0.0.0/24 via x.y.z.255 dev ethX", ale je mozne ze provider ty pakety zahodi, protoze lokalni rozsah adres nema na internetu co delat. Udelat VPN (openvpn) je otazka 20 minut a bude to chodit na 100% bez problemu.
Tak to funguje, vyřešil jsem to hned po jemném nakopnutí za, které všem děkuji!!! Na druhé GW jsem měl špatně nastavenou routu. Stačilo si uvědomit jak pakety mají jít. Jak jednoduché.. Nyní ještě řeším podobný problém, ale je to na vzdáleném ADSL. Udělal jsem to přes PPTP, nastavil routy pro potřebné sítě, ale v tu chvíli mi přestane z routované sítě odpovídat na ping veřejná IP toho ADSl. Ještě si s tím zkusím pohrát...
Zdravím všechny. Měl bych ještě jeden podobný dotaz. Snad bude srozumitelný...
moje PC s veřejnou IP z.z.z.z ---- Linux GW s veřejnou IP y.y.y.y (PPTP klient, route add 192.168.151.0/24 via 172.16.254.1) --- INTERNET ---- Mikrotik GW s veřejnou IP x.x.x.x (PPTP server, route add z.z.z.z via 172.16.254.2) - privátní síť 192.168.151.0/24
PPTP tunel funguje. Routy jsou nastaveny, na síť 192.168.151.0/24 se bez problémů dostanu. Ale v tu chvíli ztrácím správu nad GW Mikrotik. Jeho veřejnou IP nelze z mého PC ani pingnout. Pokud provedu login na vzdálenou IP PPTP tunelu, tak se rozpadne. Nevím si s tím nějak rady. Pokud provedu tracert se sestaveným tunelem na veřejnou IP MK GW jde standartně přes Internet, ale z druhé strany přes tunel. V tom je tedy problém. Ale nevím jak to správně vyřešit?
Tiskni
Sdílej: