Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Dobrý den, mám dvě linky do Internetu od jednoho ISP. Na jednom routeru public IP x.y.z.155 a na druhém x.y.z.156. Oba mají default GW x.y.z.254 Potřeboval bych se dostat z té první sítě na privátní IP z té druhé. Mezi těmi sítěmi žádný router není. Přidal jsem tedy na prvním routeru do tabulky záznam: ip route add 10.0.30.0/24 via x.y.z.156. Bohužel se na ty IP dopingám pouze z té první GW, ale z vnitřní sítě za ním ne. Komletní vypnutí firewallu taky nepomohlo. Chci se tedy zpetat, jestli to takto může vůbec fungovat a kde by byla případná chyba? Nebo s tím musím otravovat ISP?
ISP otravovat je zhola zbytecne. Je terba zridit VPN.
A na te druhe GW jste take nastavil smerovani na prvni privatni sit? Neco jako ip route add 10.0.29.0/24 via x.y.z.155 (nebo jakou adresu ta sit pouziva)? Ta GW musi vedet, kudy pakety vracet, protoze pres default-gw ISP ji to nepujde.
Tomas
Původně jsem to nenastavil. Ale i po tom pořád nic.
Ta topologie je tak jednoducha, ze nic jineho by nemelo byt potreba. Nemuze to ted blokovat nejaky firewall, nebo nevhodne nastaveny NAT? Je mozne na jedne strane spustit ping a na druhe se podivat pred gw a za gw tcpdumpem na provoz?
Tomas
ssh
tunel) -- pak se obě sítě mohou tvářit, že na sebe navzájem vidí, a komunikace mezi nimi bude tunelována internetem (přes ISP).
Z prvního routeru se dopingám. To určitě! Ale z nějaké veřejné sítě za ním už ne. Když čtu provoz z druhého routeru, tak vidím ICMP přichácející, ale odpovědi již ne. Ty routery jsou ve stejné podsíti, chtěl jsem to tedy řešit pouze routingem. Ta první GW je FC5 a ta druhá GW Mikrotik. Prostě potřebuji aby Nagios atd. mohli do té privátní sítě toho druhého routeru. Už jsem se s tím dost natrápil než jsem se zeptal. VPN jsem také zkoušel. Radíte tedy navázat tunel mezi GW1 a GW2. Nějaký tip na VPN mezi klasickým Linuxem a Mikrotikem.
,---------. ( Internet ) `----+----' | +----------+ | ISP | +----------+ | | +------+----+ +-+---------+ | x.y.z.255 | | x.y.z.256 | | Router 1 | | Router 2 | |10.0.0.0/24| |10.0.1.0/24| +-----------+ +-----------+ ,---------. ,---------. ( Sit 1 ) ( Sit 2 ) `---------' `---------'
Zdravim,
vypada to jednoduse, melo by stacit nastavit routovani "ip route add 10.0.1.0/24 via x.y.z.256 dev ethX" a na druhem "ip route add 10.0.0.0/24 via x.y.z.255 dev ethX", ale je mozne ze provider ty pakety zahodi, protoze lokalni rozsah adres nema na internetu co delat. Udelat VPN (openvpn) je otazka 20 minut a bude to chodit na 100% bez problemu.
Tak to funguje, vyřešil jsem to hned po jemném nakopnutí za, které všem děkuji!!! Na druhé GW jsem měl špatně nastavenou routu. Stačilo si uvědomit jak pakety mají jít. Jak jednoduché.. Nyní ještě řeším podobný problém, ale je to na vzdáleném ADSL. Udělal jsem to přes PPTP, nastavil routy pro potřebné sítě, ale v tu chvíli mi přestane z routované sítě odpovídat na ping veřejná IP toho ADSl. Ještě si s tím zkusím pohrát...
Zdravím všechny. Měl bych ještě jeden podobný dotaz. Snad bude srozumitelný...
moje PC s veřejnou IP z.z.z.z ---- Linux GW s veřejnou IP y.y.y.y (PPTP klient, route add 192.168.151.0/24 via 172.16.254.1) --- INTERNET ---- Mikrotik GW s veřejnou IP x.x.x.x (PPTP server, route add z.z.z.z via 172.16.254.2) - privátní síť 192.168.151.0/24
PPTP tunel funguje. Routy jsou nastaveny, na síť 192.168.151.0/24 se bez problémů dostanu. Ale v tu chvíli ztrácím správu nad GW Mikrotik. Jeho veřejnou IP nelze z mého PC ani pingnout. Pokud provedu login na vzdálenou IP PPTP tunelu, tak se rozpadne. Nevím si s tím nějak rady. Pokud provedu tracert se sestaveným tunelem na veřejnou IP MK GW jde standartně přes Internet, ale z druhé strany přes tunel. V tom je tedy problém. Ale nevím jak to správně vyřešit?
Tiskni Sdílej: