Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Narazil jsem na program elfsign, který slouží k podepisování binárek, tak jsem si řekl, že ho vyzkouším.
$ md5sum Pokus-java* 877a32227d64468a599739f4ad6d8f72 Pokus-java e3efe927170b8b1517c0586587a10004 Pokus-java.crack $ ./Pokus-java Ahoj - Java! $ ./Pokus-java.crack Ahojx- Java! $ elfverify -f Pokus-java Issuer: C=cz, ST=Ceska republika, L=Praha, O=Frantovo.cz, CN=Franti\xC5\xA1ek Ku\xC4\x8Dera/emailAddress=abc@def.cz Signer: C=cz, ST=Ceska republika, L=Praha, O=Frantovo.cz, CN=Franti\xC5\xA1ek Ku\xC4\x8Dera/emailAddress=abc@def.cz Issuer is not trusted, would you like to trust them? [y/N] y OK $ elfverify -f Pokus-java.crack Issuer: C=cz, ST=Ceska republika, L=Praha, O=Frantovo.cz, CN=Franti\xC5\xA1ek Ku\xC4\x8Dera/emailAddress=abc@def.cz Signer: C=cz, ST=Ceska republika, L=Praha, O=Frantovo.cz, CN=Franti\xC5\xA1ek Ku\xC4\x8Dera/emailAddress=abc@def.cz Issuer is not trusted, would you like to trust them? [y/N] y OK
Porogram jsem podepsal a ověřil podpis pomocí elfverify. Pak jsem binárku upravil textovým editorem (→ liší se výstup programu), ale elfverify stále hlásí, že podpis je platný – přitom by ale měl říct, že program je sice podepsaný, ale pozměněný.
Je to chyba, která by se měla nahlásit, nebo jen dělám něco špatně?
-java
– máte opravdu elf
binárku? Druhá věc je, co vlastně elfisgn
podepisuje – protože pokud jen proud bajtů v souboru, pak nevidím důvod, proč na to mít nějaký speciální program, proč prostě ne nepoužívat kontrolní součet nebo podpis obecného binárního souboru. Pokud to naopak skutečně pracuje s elf
formátem, pak to může podepisovat jenom některé části.
Ta java v názvu trochu mate (asi jsem to měl uvést předem) ale skutečně je to ELF binárka – hraji si současně s překladem Javových zdrojáků do nativního kódu pomocí g++.
$ file Pokus-java*
Pokus-java: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), for GNU/Linux 2.6.8, dynamically linked (uses shared libs), not stripped
Pokus-java.crack: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), for GNU/Linux 2.6.8, dynamically linked (uses shared libs), not stripped
Issuer is not trusted, would you like to trust them? [y/N] y
Když věříme, tak věříme.
Tiskni
Sdílej: