Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Narazil jsem na program elfsign, který slouží k podepisování binárek, tak jsem si řekl, že ho vyzkouším.
$ md5sum Pokus-java* 877a32227d64468a599739f4ad6d8f72 Pokus-java e3efe927170b8b1517c0586587a10004 Pokus-java.crack $ ./Pokus-java Ahoj - Java! $ ./Pokus-java.crack Ahojx- Java! $ elfverify -f Pokus-java Issuer: C=cz, ST=Ceska republika, L=Praha, O=Frantovo.cz, CN=Franti\xC5\xA1ek Ku\xC4\x8Dera/emailAddress=abc@def.cz Signer: C=cz, ST=Ceska republika, L=Praha, O=Frantovo.cz, CN=Franti\xC5\xA1ek Ku\xC4\x8Dera/emailAddress=abc@def.cz Issuer is not trusted, would you like to trust them? [y/N] y OK $ elfverify -f Pokus-java.crack Issuer: C=cz, ST=Ceska republika, L=Praha, O=Frantovo.cz, CN=Franti\xC5\xA1ek Ku\xC4\x8Dera/emailAddress=abc@def.cz Signer: C=cz, ST=Ceska republika, L=Praha, O=Frantovo.cz, CN=Franti\xC5\xA1ek Ku\xC4\x8Dera/emailAddress=abc@def.cz Issuer is not trusted, would you like to trust them? [y/N] y OK
Porogram jsem podepsal a ověřil podpis pomocí elfverify. Pak jsem binárku upravil textovým editorem (→ liší se výstup programu), ale elfverify stále hlásí, že podpis je platný – přitom by ale měl říct, že program je sice podepsaný, ale pozměněný.
Je to chyba, která by se měla nahlásit, nebo jen dělám něco špatně?
-java
– máte opravdu elf
binárku? Druhá věc je, co vlastně elfisgn
podepisuje – protože pokud jen proud bajtů v souboru, pak nevidím důvod, proč na to mít nějaký speciální program, proč prostě ne nepoužívat kontrolní součet nebo podpis obecného binárního souboru. Pokud to naopak skutečně pracuje s elf
formátem, pak to může podepisovat jenom některé části.
Ta java v názvu trochu mate (asi jsem to měl uvést předem) ale skutečně je to ELF binárka – hraji si současně s překladem Javových zdrojáků do nativního kódu pomocí g++.
$ file Pokus-java*
Pokus-java: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), for GNU/Linux 2.6.8, dynamically linked (uses shared libs), not stripped
Pokus-java.crack: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), for GNU/Linux 2.6.8, dynamically linked (uses shared libs), not stripped
Issuer is not trusted, would you like to trust them? [y/N] y
Když věříme, tak věříme.
Tiskni Sdílej: