Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Mám síť s několika počítači a jedním routerem, na všem běží SuSE Linux 8.1, kromě routeru, tam je Devil-Linux 0.5 (distribuce CD + FDD bez HDD). Nakonfiguroval jsem takové ty běžné věci jako iptables, dns, dhcp server a podobně - vše na routeru s Devil-Linuxem. Vše funguje tak jak má. Připojení k internetu jsem dosud simuloval počítačem s věřejnou ip adresou a přístup skrze router-firewall je z vnitřní sítě (192.168.x.x) normální dle představ, resolvování jmen i IP adres funguje, IP adresy jsou korektně přidělovány atd...
Mám ale problém s ssh, po jedné z úprav, a bohužel nevím které, protože jich v ten okamžik bylo víc, začal mít neuvěřitelně dlouhé odezvy. Místo přihlášení (authentikuju se rsa klíčem) během tak dvou - tří sekund (i dříve, počítače jsou Pentia 4 na 1,7GHz) se najednou authentikace protáhla až na desítky sekund, v některých případech jsem naměřil i více než minutu a takovou odezvu nezaznamenávám ani při připojování přes telefonní linku na mnohonásobně pomalejší počítač.
Znovu jsem prověřil všechno možné, síť - myšleno hardware, pravidla iptables, dns a prostě vše co by mohlo dělat problémy a co mne napadlo. Nakonec jsem zjistil, že ssh se zasekne vždy na dvou bodech a to:
1/ debug1: SSH2_MSG_KEXINIT sent
2/ debug1: SSH2_MSG_KEXINIT sent
Obojí trvá zhruba stejně dlouho, ačkoliv jinde proběhne okamžitě. Nepovedlo se mi vygooglovat nic použitelného. Tušíte čím by to mohlo být?
debug1: SSH2_MSG_KEXINIT sent --- tady? --- debug1: SSH2_MSG_KEXINIT received(tvoje 1/ a 2/ je stejné ;) vzhledem k tomu, že to trvá tak dlouho, neměl by být problém podívat se, co ten počítač během toho dělá. ať už lokálně, nebo s čím během toho komunikuje (tcpdump, ethereal, ...), podle délky odezvy mi to připadá, jako kdyby se snažil někam connectnout (ale to je divné, protože mi není jasné kam, reverse mapping by měl snad failnout rychle, když už)
David Nečas & ostatní: Ad body 1 a 2, ten druhý bod mělo být toto:
debug1: next auth method to try is gssapi
kokot: - Nastavení ssh deamona i klienta je defaultní.
Beda: - Nakonec se ukázalo, že pravděpodobně vytimeoutuje DNS, takže zakazování na firewallu by moc nepomohlo, resp. asi ano, ale nebylo by to použitelné v reálném provozu. Krom toho, firewall na běžných portech vrací unreachable místo aby packet jen zahodil.
Všem díky za snahu.
Všichni: - Problém se mi nakonec vyřešit povedlo. Tcpdumpem jsem zjistil, že se přihlašující se počítač snaží spojit s jedním z mých servisních počítačů, kterých se to vůbec týkat nemělo. Konkrétně s počítačem pojmenovaným kerberos, který představoval v tu chvíli internet, tj. měl veřejnou IP adresu a byl připojen na vnější straně firewallu.
Tenhle počítač kerberos, ale měl v DNS a DHCP záznam. Tj. měl podle MAC adresy správně dostat pevnou IP podle záznamu v DNS a ta měla být privátní, shodou okolností ve stejném segmentu, jako se nachází počítač, kterému to tak dlouho trvalo.
Závada zmizela poté, co jsem odstranil záznam z konfigurace DHCP serveru a z DNS. Poté se přihlašující se počítač přestal odkazovat na kerberose úplně. Takže teď vše funguje tak jak má.
Přiznávám, že ale nechápu, proč vůbec byl odesílán jakýkoliv požadavek na třetí počítač.
Tomáš Konir: - Authentikuju se RSA klíčem, ale fakt je, že už mne taky napadlo jestli hostname kerberos nedělá problémy. Nevím.
Tiskni
Sdílej: