Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Ahoj,
na svym serveru prubezne upgraduju vanilla jadro. Naposled jsem tam mel 2.6.27.6 a po upgradu na 2.6.27.8 resp. 2.6.27.9 zaclo dochazet k padu serveru po 1 az 8 hod. behu. Ovsem stroj sel stale opingat a dokonce nmap mi ukazal otevrene porty, jinak nic i pres klavesnici byl stroj mrtvej, na obrazovce nic, jen poprve byla obrazovka zahlcena hlaskou neco jako ip_conntrack table is full (presne uz si nepamatuju)... Tak jsem si rek, ze tam dam distribucni jadro a bude (2.6.24-etchnhalf.1-686) a uz to zase slape... Nicmene o zadnym bugu v 27.8 a 27.9 jadre jsem se nikde nedocetl... Netusi nekdo problem?
Velikost ip conntrack tabulky se da nastavit. Doporucuju zvetsit. Napada me jen, ze distribucni jadro ji ma ve vychozim stavu vetsi nez vanilla.
Verze 2.6.27.8 skutečně nejméně jednu regresi přinesla, a to patchem "lib/idr.c: fix rcu related race with idr_find". Oprava bude v 2.6.27.10.
Nakonfiguruj si konzoli na seriovym portu. Pripoj k tomu nejakej notebook, minicom a ukladej komunikaci do souboru. Az to spadne pouzij sysrq. ALT+SysRq+t a kernel ti vypise seznam vsech svych threadu vcetne stackrace. Tim ziskas prvni informace a budes moct pokracovat dal v investigaci. Tohle je vice-mene standartni postup jak se takovyhle probemy resi.
To by celkem odpovidalo preplneni contrack tabulky. System pak v podstate neprijima dalsi pripojeni a i z konzole se muze jevit tuhy. Tento problem se stava na libovolnem jadre. Reseni jsou dve - nepouzivat na routeru contrack (blacklist) nebo si udelat skript, ktery to hlida a velikost tabulky zvetsuje, protoze kernel ji ma nastavenou fixne podle velikosti RAM. Duvodem problemu nemusi byt ani tak novy kernel, jako novy sosac PtP na siti.
no on to teda neni router, ale jen web, mail, ftp... server a conntrack pouyivam prave kvuli ftp serveru... predpokladam, ze pokud je nekdo na te same siti a sosa z p2p, tak by to muj server ovlivnit nemelo?
Tiskni
Sdílej: