Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
Google Chrome 120 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 120.0.6099.62 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Opraveno bylo 10 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Dobrý den, s kolegou jsme postavili malou lokální síť (10 uživatelů) a poslední dobou se nám vyskytují problémy v občasném zvýšení pingu. Udělá to tak co 3-4 dny třeba na 1-2 hodinky se zvedne ping z 5ms na 300ms a nemůžu přijít na důvod této anomálie. Z největší pravděpodobnost je, že chyba je v našem serveru (Debian Etch, NAT, FW (upravený fw od pana Petříka-mpfw). Mohli byste mi poradit, jakým způsobem zanalyzovat síťový provoz a zjistit, kde by mohl být zakopaný pes. Zkoušel jsem prohledávat provoz v Iptrafu, ale nemám moc představu, co bych tam měl hledat :( Budu vděčný za každou radu. Předem děkuji
Nemůže docházet k aktualizaci serveru z Internetu s tím, že dochází k těmto problémům? Jelikož se jedná o periodický jev, tak třeba špatný kabel zavrhuji...
Pingy do internetu jsou pořád konstatní, jen všechny pingy v lokální síti se zvednou (jsou tam 2 přívody do switche a ten je připojen do routeru). Kdyby byla chyba jen na 1 přívodu, tak chápu, že je chyba někde jinde, ale oba přívody se shlukují ve switchi (teoreticky on by mohl být zdrojem problému).
To ano, ale zaráží mne ta perioda
Právě, udělá to vždy ve večerních hodinách, na serveru nejsou nastaveny žádné automatické aktualizace, žádné služby v tuto hodinu neprovádí zálohu... Je to trošku divné. Dokonce jsem nastavil automaticky reboot ve 4 hodiny ráno co 3 dny zdali to nepomůže, ale bez úspěchu. Možná bych zkusil zapomenout na tu periodicitu, může to být zavádějící indície.
A teď se zeptám možná trochu hloupě, nemůže to zahltit některý z uživatelů v lokální síti?
Síť je převážně wifi i když pár PC je připojeno přímo kabelem. Přetahování dat mezi uživately mám ošetřeno, vždy jdou přes shapovaní na routeru, takže i zde by to mělo být vpořádku. A co se týče P2P klientů, samozřejmě že se v síti použivají. Nemůžu a ani nechci jakkoliv blokovat P2P provoz. Teoreticky můžu zkusit zapnout shaping na P2P a úplně je vypnout a tím zjistím zdali to dělá P2P traffic.
Síť je převážně wifi
udělá to vždy ve večerních hodinách
Já bych to viděl na normální zarušení éteru, resp. příliš mnoho klientů.
Většina notebooků má WiFi rozhraní a lidi jsou líní jej vypínat, když jej nepoužívají. Takže když lidi přijdou večer domů, zapnou počítače a najednou je v éteru těsno.
Jelikož jsou klienti připojeni i lankou, přímo tzn. Router - Switch - LAN - klient a i ten má zvýšený ping, tak problém zarušení to určitě nebude. Mám nahozen pro monitorování stavu sítě smokeping a ten mi to potvrzuje, že když je zvýšený ping tak všude, lan, wlan.
Něco podobného jsem řešil též: http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/217743. Snad vám ta diskuse pomůže. V čem byl ten můj problém nevím, nakonec se koupil lepší switch, výkonnější hw pro router (a hlavně dobré síťovky a ustalo to).
Přetahování dat mezi uživately mám ošetřeno, vždy jdou přes shapovaní na routeru, takže i zde by to mělo být vpořádku.
Tzn, že každý uživatel má vlastní subnet (IP z vlastního subnetu) a i požadavky na ostatní stroje jdou přes GW, tedy přes ten jeden router, který to zároveň shapuje? Pokud je to tak a stroj to shapování zvládá, tak bych problém hledal ve wifi. Zkuste se připojit v tu problematickou dobu na ten switch UTP kabelem a pingat po drátě. Ještě by mohl dělat problém samotný switch a též i síťové karty. Zvláště řešení problémů s realtek je občas na mašli.
V problematický době zapněte ping a jděte po trase. Na každým hopu se podívejte, kdy jeden konkrétní paket přišel a kdy odešel. ICMP echo request packety mají uvnitř sériová čísla, podle kterých je lze rozlišit. Takto zjistíte, kde se nabírá zpoždění.
Právě, myslím si, že chyba není v HW sítě ani v rukách správce sítě, ne přímo tedy, ale v některém z uživatelů.
upravený fw od pana Petříka-mpfw
Asi by bylo korektni napsat, ze se nejedna o pana Petříka, ale o pana Petříčka.
Dík za opravu. Vyměnil jsem switch a dělá to pořád to stejné i na lokále, takže spoj server-utp-switch-utp-pc. Výkonostně to PC zvládá, vytížení je nulanula nic. Vyzkouším vyměnit síťovky a dám vědět. Díky zatím za rady.
Tiskni
Sdílej: