Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Europarlament podpořil pozměněnou verzi výjimky známé jako „chat control 1.0“ umožňující firmám skenovat soukromou komunikaci na internetu kvůli ochraně dětí před zneužitím. Pozměňovací návrhy přijaté europoslanci však počítají s tím, že z výjimky bude vyřazena šifrovaná komunikace. Výjimka přestala platit začátkem dubna poté, co se Evropský parlament a Rada EU nedokázaly shodnout na jejím prodloužení. Rada následně přijala
… více »Nejnovější X.Org X server 21.1.24 a Xwayland 24.1.13 řeší 2 bezpečnostní chyby.
Clement "Clem" Lefebvre publikoval souhrn dění v Linux Mintu za červen 2026. Vypíchnuta je vylepšená podpora Waylandu. Už není považována za experimentální. V příští verzi Linux Mintu, plánována je na Vánoce, bude běh Cinnamonu plně podporován na X11 i Waylandu. V květnu na vývoj Linux Mintu přispělo 611 dárců celkovou částkou 19 612 dolarů. Dalších 2 326 patronů přispělo na Patreonu celkovou částkou 5 334 dolarů.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Januscape aneb CVE-2026-53359. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala téměř 16 let (od srpna 2010 do června 2026).
Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes zamítl několik žalob, v nichž se americká společnost Apple ohrazovala proti pravidlům fungování velkých technologických společností na unijním trhu. Applu se nelíbilo, že jeho obchod s aplikacemi a operační systém iOS mají podléhat přísnějším povinnostem jen proto, že Brusel firmu považuje za takzvaného gatekeepera, tedy strážce přístupu.
Na WhatsAppu budou postupně v průběhu následujících měsíců zavedena uživatelská jména. Telefonní čísla tak mohou zůstat soukromá. Aktuálně si lze uživatelské jméno rezervovat.
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovací jazyk Rust se poprvé dostal do první desítky tohoto žebříčku popularity programovacích jazyků. Vede Python následovaný C, C++, Java, C#, …
Proton (Wikipedie), tj. fork Wine integrovaný ve Steamu umožňující na Linuxu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 11.0-1. Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled všech podporovaných her na stránkách ProtonDB
Dobry den,
mam problem s programem dhcpcd. Mam skript, ktery mi nakonfiguruje pripojeni k internetu - IP, GW, Mask a DNS servery. Prave s temi dns servery je problem. Skript zapise do souboru /etc/resolv.conf IP adresy serveru, ty tam vydrzi tak 30s a pote se v tam objevi toto:
$ cat /etc/resolv.conf # Generated by dhcpcd # /etc/resolv.conf.head can replace this line # /etc/resolv.conf.tail can replace this line
Pritom ve skriptu mam na konci i na zacatku tento radek:
sudo /etc/rc.d/dhcdbd stop
Proc tedy dhcpcd konstante "nici" tento soubor?
Ted jsem si uvedomil, ze pro pridelovani dhcp, pokud potrebuji pouzivam dhclient. Zaroven mam nainstalovane dhcpcd a dhcdbd - souvisi tyto tri programy nejak spolu? Nebo mohu druhe dva odinstalovat a tim vyresim svuj problem? Jinak nekdy pouzivam wicd - ten pouziva kterou z techto utitlit pro prideleni dhcp? Nebo ma svji vlastni?
dhcpd a dhcpcd jsou z jednoho balicku, dhclient je vetsinou zvlast a kdyz pouzivate dhcpcd, tak dhclient neni potreba.
Ze dhcpcd zmeni resolv.conf, tak to je jeho standardni vlastnost popsana v dokumentaci. Kdyby jste otevrel manualove stranky, tak by jste zjistil, ze je tam prepinac -R, ktery zajisti, ze se resolv.conf nebude prepisovat.
Tiskni
Sdílej: