Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, mam debian desktop a nevim co se pise jako abych to spustil jako root. Hledal jsem ale nevim co pouzit pro Debian Etch. Nasel jsem sudo, su, gksudo atd..
diky za pomoc
Respektivne, musim vubec neco zadavat kdyz spustim konzoli uzivatele root ?
diky
"co" abys spustil jako root?
... a jestli se chces jako root prihlasit do celeho grafickeho prostredi, tak na to zaponem a hlavne to nerikej nahlas, nebo Te tu leckdo (opravnene) vysvaca patchkablem :-/ Zasada je, nespoustet pod rootem, co neni nutne pod nim spoustet. Prihlasovat se do Xu jako root miva (nastesti) vetsina dister zakzane.
Nevim jak konkretne etch, ale v konzoli zadat "su - uzivatel" (kolem minus jsou mezery). Vyplnite heslo a mel by jste mit konzoli s pravy toho uzivatele. Na ubuntech se pouziva sudo, coz slouzi k vykonani nejake akce s jinymi pravy nez mate Vy. To chce pro zmenu zase Vase heslo.
A vetsina grafickych aplikaci, ktere distribuce nabizi a potrebuji vyssi prava miva tu zmenu prav vyresenu.
Ne, myslim tim prihlaseni do grafickeho prostredi normalne jako user "petr" a po prihlaseni kdyz chci dat
apt-get install balicek tak co pred to mam napsat, jestli mam spoustet instalaci jako
sudo apt-get install balicek
nebo
su apt-get install balicek
nebo
gksudo apt-get install balicek
nebo neco jineho, nebo kdyz spustim v grafickem prostredi konzoli root, tak tam nemusim psat nic? jen apt-get install balicek ?
diky
sudo apt-get install balíček
sudo
, pokud ho máte. Jinak pokud byste chtěl použít
su
, tak by syntaxe vypadala takto:su -c 'apt-get install balíček'
Dobrý den,
stačí si otevřít nějaký emulátor terminálu, pod běžným uživatelem zadejte su root. Potom se Vás to zeptá na heslo roota, to zadáte. Potom se Vám v terminálu za uživatelským jménem zobrazí # . Potom už stačí jen zadat příkaz, který potřebujete. Například: jarek@název počítače# apt-get install mc
S pozdravem
Jack Hokus
Tiskni
Sdílej: