Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Zdravim vsechny,
skompiloval jsem vanila jadro 2.6.25 a pouze sem u nej zaskrtnul volbu ext2 primo do jadra a povolil init ram dist. Potom sem si udelal initrd a prihodil isolinux. Udelal iso a zkusil nabootovat.
Jadro nastartuje potom pripoji ram dist a v momente kdy by melo spustit linuxrc ho nespusti a misto toho napise ze nenaslo "/etc/init.d/rcS" coz je logicky protoze ho v ramdisku nemam. No a potom se spusti konzole.
Nesetkal jste se nekdo s timhle. Muj nazor je ze mam spatne udelany ram disk. V podstate v nem je jen linuxrc, busybox a nejake nejnutnejsi dev. Zadne moduly, zadne knihovny.
Uz sem s tim zabyl spoustu casu a porad bez vysledku, ani strycek google neporadil.
Jadru se predava parametr initrd=cesta_k_ram_disku
init
říká jádru, jaký program má spustit po připojení /
.
Init jsem skousel - bez uspechu Bude to tim ze tam nemam zadny knihovny. Budu muset jeste skompilovat GNU C Lib.
Pokud mas staticky slinkovanej busybox, tak knihovny nepotrebujes, mas spravne nastavenej parametr root=/dev/ram0 ? Jinak i do ramdisku staci nakopirovat binarky a knihovny ze systemu kdyz se cloveku nechce patlat s busyboxem a spol...
Vypis isolinux.cfg
DEFAULT linux
LABEL linux
KERNEL bzImage
APPEND initrd=initrd.gz root=/dev/ram0 rw
busybox sem staticky kompiloval a vsechny utility ktery sem skousel fungovali, ale ty knihovny nevim jaky mam skopirovat.
Prijde mi to ale divny. Jadro snad nepotrebuje knihovny k tomu aby spravne nabootovalo.
Vypis linuxrc
#!/bin/ash
export PATH=.:/:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin
echo 'Hello ....'
Tiskni Sdílej: