Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Vedle v Mandrivě mi to při nastavení Xserveru nabídne k instalaci nějaký proprietární ovladač. Kde se dá pro NVIDIA sehnat a ve Slackware naninstalova? Jak zjistím přesný tip karty a potřebných ovladačů?
lspci
resp. lspci -v
. Ovládač môžeš zobrať z webovej stránky nVidie. Je možné, že budeš potrebovať mať nainštalované zdrojáky jadra.
Je to jednoduche:
1. Stahni ovladace: http://us.download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/177.82/NVIDIA-Linux-x86-177.82-pkg1.run
2. nainstaluj jako root
3. restartuj X server
tot vse, snadne, ze ?
Zjistovat typ karty ani nemusis .. nVidia neni ATI ...
Dík všem, tak jednoduché to zase nebylo:
The NVIDIA GeForce4 MX 440 GPU installed in this system is
supported through the NVIDIA 96.43.xx legacy Linux graphics
drivers. Please visit http://www.nvidia.com/object/unix.html for
more information. The 177.82 NVIDIA Linux graphics driver will
ignore this GPU.
s NVIDIA 96.43.xx legacy Linux už to běží .). (Jen jsem musel runě smazat /usr/inclide/GL! - kdoví proč ho jen nepřepíše, ale končí kvůli tom instalaci?)
Tiskni
Sdílej: