Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.
Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.
Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také
… více »Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).
root@PC-LINUX:/home/thomas/Plocha/z# make
cc -DUSE_SDL -O2 -DLINUX -I/usr/include/SDL -D_GNU_SOURCE=1 -D_REENTRANT -DHAVE_LIBJPEG=1 -c -o spcagui.o spcagui.c
In file included from spcagui.c:23:
gui.h:12:23: error: SDL_image.h: No such file or directory
spcagui.c: In function ‘telecom’:
spcagui.c:405: warning: ignoring return value of ‘write’, declared with attribute warn_unused_result
spcagui.c:494: warning: ignoring return value of ‘write’, declared with attribute warn_unused_result
make: *** [spcagui.o] Error 1
root@PC-LINUX:/home/thomas/Plocha/z#
Může mi někdo poradit co s tím? už jsem z toho zmatenej u některých programů make funguje bez problému a uněkterých zas vůbec
error: SDL_image.h: No such file or directory
Chybí ti SDL_image-devel (nebo jak se to jmenuje v tvé distribuci).
root@PC-LINUX:/home/thomas/Plocha/t# make
make -C /lib/modules/`uname -r`/build SUBDIRS=/home/thomas/Plocha/t CC=cc modules
make[1]: Entering directory `/usr/src/linux-headers-2.6.27-9-generic'
CC [M] /home/thomas/Plocha/t/gspca_core.o
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c:54:27: error: asm/semaphore.h: No such file or directory
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c: In function ‘spca5xx_ioctl’:
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c:2463: error: implicit declaration of function ‘video_usercopy’
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c: At top level:
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c:2609: error: unknown field ‘owner’ specified in initializer
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c:2609: warning: initialization from incompatible pointer type
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c:2611: error: unknown field ‘type’ specified in initializer
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c: In function ‘spca50x_create_sysfs’:
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c:2769: error: implicit declaration of function ‘video_device_create_file’
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c:2780: error: implicit declaration of function ‘video_device_remove_file’
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c: In function ‘spca5xx_probe’:
/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.c:4301: error: incompatible types in assignment
make[2]: *** [/home/thomas/Plocha/t/gspca_core.o] Error 1
make[1]: *** [_module_/home/thomas/Plocha/t] Error 2
make[1]: Leaving directory `/usr/src/linux-headers-2.6.27-9-generic'
make: *** [default] Error 2
a toto zas chce neco jiního neexistuje nejakej pack v kterym jsou nejpouzivanejsi knihovny atd.?
Pokud máte nějakou distribuci na bázi Debianu, tak zkuste nástroj auto-apt . Viz http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-search.cs.html#s-auto-apt .
a toto zas chce neco jiníhoMožná hloupý dotaz - jestli je to normální program, není tam něco jako
configure, který tohle prověří a řekne, co je potřeba?
rekl bych, ze chybi hlavickove soubory pro dany kernel. existuje vubec adresar `/usr/src/linux-headers-2.6.27-9-generic'? je v nem neco? vetsinou pomuze doinstalovat -source pro danou verzi kernelu, nebo jak se to v te ci one distro jmenuje.
opet - existuje adresar '/usr/include/SDL'? nachazi se v danem adresari hlavickovy soubor 'SDL_image.h'?
Tiskni
Sdílej: