Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Zdravím. Snažím se do routeru ( Asus WL-500g Premium verze 2 ) protlačit firmware DD-WRT. Teď tam běží firmware od Olega.
Router uvedu do jakéhosi "recovery" módu, tedy při odpojeném napájení držím reset čudlik a připojím napájení. Power ledka bliká. Potud vše ok.
Nyní se k němu připojím, kabel je na lan portu 1, na 192.168.1.1 pingám, vše pořád ok.
Spustím tftp 192.168.1.1, zapnu trasování packetů či co to je (trace), přepnu se do binárního módu (binary) a zkusím poslat firmware - put dd-wrt.v24_mini_asus.trx
Dostane se mi této hlášky:
sent WRQ <file=dd-wrt.v24_mini_asus.trx, mode=octet> received ACK <block=0>
Co to znamená ? Jestli tohle chápu dobře, tak rozhodně nebyl odeslán celý firmware. Netuší někdo, kde je zrada ?
get ASUSSPACELINK\x01\x01\xa8\xc0 /dev/null put image.trx
Něco mám pořád špatně. recover.sh mi skončil s "Transfer timed out". Nedaří se mi tam ten firmware protlačit :(
No. Celou noc jsem zkoušel různými způsoby nahrát dd-wrt přes tftp, ale nepovedlo se. Před chviličkou jsem stáhl okenní prográmek tftp2.exe (dá se najít na dd-wrt homepage) a přes windows nahrál firmware. Netuším, kde jsem dělal chybu ...
Ještě jedna věc. Tu windows utilitku jsem zkusil pod wine a po doplnění jedné chybějící knihovny ( MFC42.DLL, wine si postěžuje, pokud ji nenajde ) funguje bez problémů.
A jste v té složce, kde máte ten firmware? já osobně na tomto stroji mám X-WRT, které vychází z OpenWRT a když se připojuju přes tftp, tak předtím stojím v adresáři, kde mám openwrt-brcm-2.4-squashfs.trx. Dělám to pod rootem a vše ok. Jinak určitě tam jde zadat i nějak cestu k xxx.trx, ale takto je to jednoduší.
Případně tam zkuste dát OpenWRT a pak na to DD-WRT to pak flashnout přes web nastavení.
Jen bych ještě dodal, že je asi lepší zadávat ipadresy atd. přes webové rozhraní, je to jednoduší a udělá to to samé. Tedy aspoň, pokud to děláš v OpenWRT.
Tiskni
Sdílej: