V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
a s cim konkretne si nevis rady?
vzorovy prikladecho "ahoj, me jmeno je Roman." | perl -e 'while (<>) { /je\s+(.*)\.?/; print $1; }'
#!/usr/bin/perl -w $vstup=`test.sh` (v tom scriptu je echo "ahoj, me jmeno je Roman.")a potom si stim nevim rady,muzes mi prosim pomoci co dal napsat?
#!/usr/bin/perl -w while ( `test.sh` ne "je" ) { /je\s+(.*)\.?/; print $1; }
$(nahrazení příkazu jeho výstupem)
takto nefunguje.
open(VYSTUP, "test.sh |") or die; #doplň levou otevírací závorku "<", s ní mi nešel komentář vložitnebo rozepsaně:while(VYSTUP>) { print; } close(VYSTUP);
open(VYSTUP, "test.sh |") or die; #doplň levou otevírací závorku "<" while(my $vystup = VYSTUP>) { print $vystup; } close(VYSTUP);
#!/usr/bin/perl -w open(VYSTUP, "test.sh |") or die; while(my $vystup = VYSTUP>) { if($vystup =~ /je\s(.*)\./o) { print "$1\n"; } } close(VYSTUP);
./test.pl line 5, near ">) " Execution of ./test.pl aborted due to compilation errors.Jeste se chci zeptat kde vemu tu promenou $1 kde je definovana?
uz jsme to trochu pochopil ale stale to nejde:Psal, že je nutné doplnit tu levou <.
Jeste se chci zeptat kde vemu tu promenou $1 kde je definovana?Bylo by vhodné se v Perlu naučit práci s regulárními výrazy. Je to obsah prvního podvýrazu.
#!/usr/bin/perl -w open(VYSTUP, "test.sh |") or die; #nastavuji konkretni zdroj dat while(my $vystup = VYSTUP>) { # sem bych doplnil misto "VYSTUP>" "<>" podle clanku jsem pochopil ze tam nemusi byt a bere se to jako standartni vstup if($vystup =~ /je\s(.*)\./o) { # tady se to prhledava konkretni slovo a pokud se najde je tak vytiskne slovo za tim print "$1\n"; } } close(VYSTUP);pokud jsem to spatne pochopil tak me proim opravte takze ted to mam takto:
#!/usr/bin/perl -w open(VYSTUP, "mpt-status |") or die; # je soubor co chci at se spusti "mpt-status" a ten neco vypise na obrazovku while( my $vystup = <> ) { if($vystup =~ /state\s(.*)\./o) { # hledam slovo "state" a zajima me to co je za nim< print "$1\n"; } } close(VYSTUP);
ioc0 vol_id 0 type IM, 2 phy, 279 GB, state DEGRADED, flags ENABLED ioc0 phy 0 scsi_id 1 SEAGATE ST3300007LC 0003, 279 GB, state ONLINE, flags NONE ioc0 phy 1 scsi_id 0 SEAGATE ST3300007LC 0003, 279 GB, state MISSING, flags OUT_OF_SYNCjde mi o to abych nasel to co je za "state" a to vypsal a nebo ulozil do promenne a dal sni pracoval, jako if, then, else atd....
#!/usr/bin/perl -w open(VYSTUP, "w |") or die; while( my $vystup = VYSTUP> ) { if($vystup =~ /load\s(.*)\./o) { print "$1\n"; } } close(VYSTUP);tohle nevypise vubec nic.
tohle nevypise vubec nic.protože
\.
v regulárním výrazu. Opravdu by bylo dobré si nejprve nastudovat základy.
DEGRADED, flags ENABLED ONLINE, flags NONE MISSING, flags OUT_OF_SYNCpotreboval bych jen to co mam na prvnim radku za state a to je DEGRADED v opacnem pripade je to OPTIMAL a vic nic nechci, potreboval bych z tama odstranit i tu carku za slovem. TAhle vypada script ktery delam:
#!/usr/bin/perl $STATE_CRITICAL = 2; $STATE_OK = 0; open(VYSTUP, "mpt-status |") or die; while( my $vystup = VYSTUP> ) { if($vystup =~ /state\s(.*)/) { print "$1\n"; } } close(VYSTUP); if ( "$1" ne "OPTIMAL" ){ print "$1\n"; exit $STATE_CRITICAL; }else{ print "HW RAID OK - state $1"; exit $STATE_OK; }Dal mi tu neni jasne stim vypisem promene $1 potreboval bych ji dal pouzivat a porovnat ji s necim a zase ji dal vypsat v textu.
open(ZPROG, "mpt-status |") or die; my $vstup = ZPROG>; my $nejakaPromenna=""; if($vstup =~ /^(\w+),/) { print "$1\n"; $nejakaPromenna=$1; } print "$nejakaPromenna\n"; close(ZPROG);
my $vstup = `mpt-status`; die 'nemuzu najit status' unless $vstup =~ /state [ ] ([A-Z]+)/xms; my $status = $1; if ($status eq 'OPTIMAL') { print "ok\n"; } else { print "bububu\n"; }
Použití funkce open pro získání výstupu z externího programu (když neuvažuji STDIN) je korektnější řešení.Neni to korektnejsi reseni. Je to uplne jine reseni uplne jineho problemu.
Navíc ukládání veškerého vstupu do paměti není dobré řešení z hlediska spotřeby paměti.Spotrebu pameti radeji v Perlu nereste. Perl je dobry ve spouste veci, ale ne ve spotrebe pameti. (Navic, vzdyt ten program vyplivne asi tak ctyri radky.)
Dále se ve vašem řešení ochuzujete v chybovém hlášení o proměnnou $!Protoze to hlaseni nema s tou promennou nic spolecnyho. Test je tam na to, zda se povedlo vyextrahovat pozadovane slovo, a ne zda proces skoncil uspesne. Pokud bych chtel testovat to druhe tak tam muzu dat neco jako
die "mpt-status vratil hodnotu $?" if $?
(pripadne se nimrat v jednotlivych bitech toho $? abych vytahl status, stav a signal). Ale ani zde nepouziju $!, jelikoz v tomto pripade je dost k nicemu.
Test je tam na to, zda se povedlo vyextrahovat pozadovane slovoV tom případě je použití funkce die dost nešikovné. Jestliže víte co funkce die dělá, tak nechápu, proč kvůli neexistenci hledaného řetězce ukončujete celý script. Testování úspěchu externího programu je lepší řešit přes návratovou hodnotu, protože kde máte jistotu, že výstup neobsahoval jiné řetězce než ten, který jste hledal.
(Navic, vzdyt ten program vyplivne asi tak ctyri radky.)Tento případ ano, ale jde o obecný přístup k podobným problémům. Zvyknout si na to, že prostě vše co mi přijde na vstup jednorázově uložím do proměnné (může jít o soubor délky několika MB) není podle mě dobrý a zbytečně zvyšuje paměťové požadavky scriptu bez ohledu na to, jak samotný perl hospodaří s pamětí.
Jestliže víte co funkce die dělá, tak nechápu, proč kvůli neexistenci hledaného řetězce ukončujete celý script.Protoze skript ma vyhledat dany retezec. Pokud retezec neexistuje, nevim, co by jeste mel skript delat.
Testování úspěchu externího programu je lepší řešit přes návratovou hodnotu ...Vzdyt od toho je to $? ...
... protože kde máte jistotu, že výstup neobsahoval jiné řetězce než ten, který jste hledal... nechapu jak souvisi s navratovou hodnotou. Pokud vystup obsahoval jiny retezec tak stejne nevim co s tim, takze skript ukoncuji, viz vyse.
Tento případ ano ...Jsem rad ze souhlasite, jelikoz zde resime tento pripad ...
... ale jde o obecný přístup k podobným problémům.... "obecny pristup k podobnym problemum" je blbost, vzdy resite konkretni problem. Navic, jestli je u Vas "podobny problem" to, ze se mi najednou nevejde retezec do pameti, tak potes.
Zvyknout si na to, že prostě vše co mi přijde na vstup jednorázově uložím do proměnné ...Ja si na nic takoveho nezvykam ...
... (může jít o soubor délky několika MB) ...... nekolik MB se mi stejne do pameti vejde, nicmene zde mame jen ty 4 radky ...
... zbytečně zvyšuje paměťové požadavky scriptu ...... nejdriv to zmerte v profileru, pak se o tom muzeme bavit (muzete napriklad dojit i k tomu, ze Vase reseni neusetri nic, protoze data mohou stejne byt v nejakem bufferu -- asi i budou, nebo ze narok pameti na uchovani I/O objektu prebije ty ctyri radky) ...
... bez ohledu na to, jak samotný perl hospodaří s pamětí.... zrovna zde byste ohled mel brat, pokud Vas zajimaji pametove naroky skriptu, protoze rezie perlu urcite nebude zanedbatelna. Zaverem: ja ten Vas postoj s pameti chapu, ale Vase metodika zachazeni s nim je naprosto chybna.
Tiskni
Sdílej: