Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Dobry den,
chtel bych se zeptat na nejake veci z xorg.conf. Podle ruznych navodu jsem si ho nastavil, ale neco jsem nepochopil.
1. Na co je vlastne ServerLayout?
2. Kdyz jsem jsem si nainstaloval ovladac grafiky jako modul, kdybych prelozil jadro, jak se hodne doporucuje, tak by se mi v te nabidce casti objevil i tento modul a mohl bych ho pridat primo do jadra? Ma to smysl, nebo vetsinou stejne vsechno jede pres Xka?
3. Kdyz je nastaveno nekolik rozliseni, jak se mezi nimi prepinam a ktere se bere jako vychozi? Neco jsem nasel na Internetu,ale nejak mi to nefunguje.
Omlouvam se za zacatecnicke dotazy a predem dekuji za odpoved.
Radek
The config file may have multiple ServerLayout sections. A “server layout” represents the binding of one or more screens (Screen sections) and one or more input devices (InputDevice sections) to form a complete configuration. In multi-head configurations, it also specifies the relative layout of the heads. A ServerLayout section is considered “active” if it is referenced by the -layout command line option or by an Option "DefaultServerLayout" entry in the ServerFlags section (the former takes precedence over the latter). If those options are not used, the first ServerLayout section found in the config file is con‐ sidered the active one. If no ServerLayout sections are present, the single active screen and two active (core) input devices are selected as described in the relevant sections above.ad 3: Jako výchozí se na tom řádku bere to první. Takže při
SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "832x624" "800x600" "720x400" "640x480" EndSubSectionBude jako výchozí bráno 1280x1024. Přepínat to buď můžeš tak, že pokaždé změníš xorg.conf (což je hloupé) nebo raději pomocí nějakýho externího nástroje (třeba xrandr).
xrandr jednotlive modes z konfikurace? (t. j. nemeni velikost plochy?). Protoze to jsou dve rozdilne veci.
Section "Screen"
Identifier "Screen 1"
Device "GF-6600"
Monitor "HP-LP2465"
DefaultDepth 24
Subsection "Display"
Depth 8
Modes "1920x1200" "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
ViewPort 0 0
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 16
Modes "1920x1200" "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
ViewPort 0 0
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1920x1200" "1600x1200" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
ViewPort 0 0
EndSubsection
EndSection
Výchozí rozlišení včetně barevné hloubky definuje "DefaultDepth", jenž odkazuje na požadovanou barevnou hloubku a v ní i rozlišení, to největší, resp. asi to první zleva. Pokud chceš přepnout na jiné rozlišení, použij nějaký program, nebo přímo utilitku, jenž je součástí xek :
xrandr -s 1280x1024Více viz :
xrandr --helpZdar Max
...
Section "Monitor"
Identifier "LG-W2242T"
HorizSync 30-83
VertRefresh 56-75
EndSection
Section "Screen"
Identifier "Screen 1"
Device "tvoje grafika"
Monitor "LG-W2242T"
DefaultDepth 24
Subsection "Display"
Depth 8
Modes "1680x1050" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
ViewPort 0 0
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 16
Modes "1680x1050" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
ViewPort 0 0
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1680x1050" "1280x1024" "1024x768" "800x600" "640x480"
ViewPort 0 0
EndSubsection
EndSection
...
Zdar Max
$xrandr Screen 0: minimum 320 x 200, current 2880 x 1024, maximum 2880 x 1024 VGA-0 connected 1280x1024+1600+0 (normal left inverted right x axis y axis) 376mm x 301mm 1280x1024 60.0*+ 75.0 60.0 60.0* 1600x1024 60.2 1440x900 59.9 1280x960 60.0 60.0 1360x768 59.8 1152x864 75.0 75.0 75.0 70.0 60.0 1024x768 75.1 75.0 70.1 60.0 832x624 74.6 800x600 72.2 75.0 60.3 56.2 640x480 75.0 72.8 72.8 75.0 66.7 60.0 59.9 720x400 70.1 DVI-0 connected 1600x1024+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 474mm x 296mm 1600x1024 60.2* 1280x1024 75.0 60.0 60.0 1440x900 59.9 60.0 1280x960 60.0 60.0 1360x768 59.8 1152x864 75.0 75.0 75.0 70.0 60.0 1024x768 75.1 75.0 70.1 60.0 832x624 74.6 800x600 72.2 75.0 60.3 56.2 640x480 75.0 72.8 75.0 60.0 59.9 720x400 70.1
Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "Radeon HD 3450"
Monitor "Generic Monitor"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Virtual 2880 1024
EndSubSection
EndSection
Tiskni
Sdílej: