Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
instaloval jsem OS11.1 a upgradoval hned na KDE4.2 BETA2. Předtím jsem používal OS11.0, KDE4B2 ale ted po updatu se mi dost pomalu vykreslují okna a třeba i přeskakují taby ve firefoxu. Ten Firefox je fakt moc pomalý :-/ Grafiku mam intel GM 965 na HP compaq 6710b podle sax2 je 3D povoleno. Kde mám hledat zdroj pomalosti?
sysinfo:// mi ukazuje toto:
Informace o grafickém prostředí
Výrobce: Tungsten Graphics, Inc
Model: Mesa DRI Intel(R) 965GM 20080716
Ovladač: 1.4 Mesa 7.2
Zkusím zatím googlit co je to ta EXA a jak ji zapnout.
zkoušel jsi v xorg.conf nastavit Option "AccelMethod" "XAA" ? Potom může pomoc přepnout grafické efekty z OpenGL na XRender, který nepoužívá 3D rendering nebo je úplně vypnout. A také je důležitá verze driveru grafické karty, u verze 2.5.x byly velké změny. Jestli není něco špatného s výkonem se dá otestovat pomocí glxgears (mě funguje kde4.2 plynule i s ~160fps bez 3D grafiky)
Zkusím tu XAA. Grafické efekty mám vypnuté. glxgears mi jedou pěkně, kolem 400 fps. Po rebootu se mi qt aplikace zdají použitelně rychlé, jenom ten Firefox je pořád nějaký šnečí.
Tak to bych měl reportovat, že mi to na oS 11.0 jelo rychle, ne?
Tiskni
Sdílej: