Byla vydána nová verze 25.12.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Společnost Valve publikovala přehled To nej roku 2025 ve službě Steam aneb ohlédnutí za nejprodávanějšími, nejhranějšími a dalšími nej hrami roku 2025.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu a listopadu 2025. Zúčastnilo se více než 5000 uživatelů.
V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.
Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.
FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.
K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.
Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.
Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
Zdravím! Na laptopu HP nc6320 resp. na chipsetu Intel i945GM mám problém se zobrazováním obrazu jakékoliv 3D aplikace (hry). Po spuštění se obraz asi po 1 sekundě rozpadne a problikává na různých místech. Ovládat aplikace normálně jde. Např. menu ve hře je nečitelné. Otisk obrazovky .
Nesetkal se někdo s tímto problémem? Hledal jsem všude možně, hlavně jak upravit xorg.conf, ale bez úspěchu. Jedu na Ubuntu 8.10 a tam už je to s nastavováním xorg.conf jinak, jak jsem zjistil. Spravuje se to přes HAL. Jelikož jsem se definitivně po 13 letech zbavil Win asi před 2 měsíci, tak tomu ještě moc nerozumím. V samotné grafice problém nebude, páč multiplatformní hra (Neverball), ze které je screenshot, na Win jede v pohodě. Byť na virtuálu přes VirtulaBox. Jak jsem uvedl na začátku, problém je se všemi 3D apps. Kdybych alespoň věděl, kde nastavit tu inteláckou grafárnu...
No jo, pomohlo to. Díky! Taková blbost. To mě fakt nenapadlo. :) Akorát teda Compiz efekty mám rád a vypínat je před každym spuštěním hry a poté zase zapínat... To je dost blbý teda. :) To raději nebudu nic hrát.
Tiskni
Sdílej: