3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Dobrý den,,
zkouším si hrát s Debianem, ale jsem trošku překvapený jeho balíčkovacím systémem.
Byl jsem zvyklý z RH dister, že:
1. yum search balicek = vyhledává balíčky
2. yum remove balicek = odebere balíček
3. rpm -qa = vypíše všechny balíčky, které jsou v systému instalovány
No a teď nevím, jak docílit těchto tří kroků v prostředí Debianu, lépe řečeno v APT
Poradíte prosím ?
Děkuji ...............( Google dnes funguje, ale nějak se mi nedaří )
Ahoj,
mohl bych ti tady psát nějaké příkazy, ale jejich seznam by nebyl vyčerpávající a proto se prosím neuraž ( mě to tedy kolikrát urazí ), když ti sem hodím link (cz): www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/
Je tam dle mého všechno o apt, alespoň to používané.
Nejsem si uplne jisty co ma presne delat "yum search", takze budu jen hadat:
1. Informace o balicku apt-cache showpkg balicek Pro nainstalovane funguje: dpkg -L balicek 2. Likvidace balicku ze systemu remove: dpkg -r balicek apt-get remove balicek purge: apt-get purge balicek dpkg -P balicek 3. Vypis nainstalovanych dpkg -l
Děkuji za odpověď,
jenom se ještě zeptám:
na RH distrech jsem zvyknutý na
1. ntsysv
2. chkconfig
Poradíte mi, jak je to v případě debianu ?
Dejme tomu, že nechci, aby mi při startu nabíhal OpenSSH server
a) RH: chkconfig sshd off
b) RH: ntsysv ---- odškrtnout sshd, OK
b) rcconf -- odskrtnout sshd, OK
Jinak ale obvykle nemam potrebu tohle delat. Co nechci, to nemam. Ono stejne u vetsiny balicku byva v /etc/defaults/<balicek> volba jestli se to ma pri startu spustit nebo ne.
Díky, to je přesně to, co jsem potřeboval
Tiskni
Sdílej: