Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Poradíte mi prosím nějaký software, který mi umožní provádět měření objemu dat, které uživatelé přenesli z/na můj server? Mám problém, že mi někteří uživatelé používají torrent a já bych jen rád viděl, jak moc který uživatel přenese dat.
Pokud chcete rozlisovat uzivatele podle ip tak zkuste ipaccounting.
Ne to ani ne. Mám prostě server, kde mají uživatelé přístup přes ssh. Rád bych věděl, kolik který uživatel přenese dat z/na server.
Prosím, prosím, nějaké nápady?
Napadá mě Darkstat, stačí?
Bohužel nestačí. Potřebuju sw, který mi řekne, že třeba uživatel pepa uploadoval na server 20GB a stáhnul ze serveru 30GB.
já myslím, že právě toto umí darkstat, více např. :
http://www.abclinuxu.cz/software/system/monitorovani/darkstat
kdysy jsem ho používal a pokud si tuším do hostu doplníte k ipadresám jména, tak to máte i pojmenované jen by se všichni museli vždy přihlašovat ze stejného compu a nesměli by být dva za jedním poskytovatelem.
A nebo to opravdu chcete hlídat dle příhlášení přes ssh?
Já už nevím, jak to mám vysvětlit. Nejedná se o router! Je to server, samotný stroj. Uživatelé mají přístup přes sambu a ssh. Rád bych věděl, kolik dat jednotliví uživatelé přenesou. Díky moc za tipy.
Mno jo, ale to neni zasjc tak uplne easy, navic otazka je trochu spatne formulovana podle me, mate server na kterem provozujete torrent? a vite jak torrent funguje?
Jste nejaky ISP? a chcete vedet kolik kdo protahal pres Vasi GW pres torrent? Zkuste si pohrat s IPP2P markovat jen provoz bittorrentu a ten accountovat, pripadne se nebizi pruznejsi L7, zavedte si minimalne revetzni zaznami pro rozdane IP, ktere budou lidsky citelne, aby jste vedel kdo tahal a kolik.
Jak by mohl cizi software vedet jaky uzivatel/username taha neco z torrentu? Spravne tam tady nekdo navrhnul ipaccounting, ktery uctuje spravne podle IP adresy, coz je velmi jednoduche na realizace a nevyzaduje zadne dodatecne informace o uzivateli.
Povaha torrentu je vsak pomerne problematicka,takze jedine nechat uzivatele data z torrentu pres "jakousi proxy" proti niz by se museli autorizovat (aby se vedelo username) a z teto proxy delat nejak statistiky, aby se jste vedel kdo kolik prenese, ale tohle nevimdim jako pruchodne, spise je to kravina.
Mám server, kde je možné se nalogovat přes SSH. Různí uživatelé používají různé prográmky. Někteří mají v homech torrent clienty. Rád bych věděl, kolik který uživatel přenese dat na server a z něj pryč.
Tak si to ujasněme - budu se vás ptát jako absolutního laika, tak se prosím neuražte, protože každý, kdo vám zde už odpověděl, vám odpověděl správně, jenom mi to přijde, že vy ho špatně chápete a zřejmě netušíte, o co vůbec jde-
1. kolik síťových karet má váš "server" ?
2. je k vašemu serveru připojen nějaký modem ? např.přes USB nebo ethernet (třeba ADSL) ?
3. provádíte na tomto serveru NAT ? Tedy přistupují vaši uživatelé ve vnitřní síti pomocí tohoto serveru do internetu ? Prostě když tento server vypnete, funguje vám připojení vnitřní sítě k internetu ?
4. server poskytuje služby pro stanice/klienty s OS Linux nebo Windows ?
5. programy, které mají uživatelé v HOME adresářích se spouští po síti na stanicích nebo přímo na tomto serveru ? Například pomocí vzdálené plochy ?
6. jeden uživatel má vždy jen jeden a ten samý počítač nebo se prostřídávají ?
7. jak chcete jednotlivé uživatelé rozlišovat, pomocí IP adresy, jména počítače nebo autorizace jméno/heslo ?
8. potřebujete statistikovat např, že uživatel "USER1" přenesl po protokolu SSH(22) na server 1GB download a 100MB upload, po protokolu SMB např. 50GB download a 8GB upload ?
Porozuměl jsem v otázce č.8 správně všem vašim potřebám ?
Odpovězte na tyto otázky, pak bude podle mne možné se pohnout z místa dál.
Ok, takže
1. jednu
2. ne není
3. ne, žádný NAT
4. ano
5. přímo na serveru
6. uživatelé se střídají
7. pomocí už. jméno/heslo
8. ano ano, přesně tak. Třeba přes SSH nebo přes SAMBU
Díky moc za věnovaný čas a námahu.
Tiskni
Sdílej: