OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Nevím jak je to možné, teď jsem si toho všiml. Po klasickém mount příkazu vše samozřejmě funguje. Automount mi fungoval v SUSE 11.0 i Ubuntu 8.10.
Pokud nefunguje automount a ste si jistej ze ste ho spravne nakonfiguroval, nepatri toto oznameni spis do bugzilly?
Zřejmě je to chyba nové verze...Mě osobně pomohlo po instalaci znovu z nastavených repozitářů přeinstalovat hal, gnome-mount a uživatele zařadit i do skupiny disk...po restartu to už pak bylo o.k.
Řekl bych, že automount přestal fungovat, protože jsem odstraňoval nějaké bluetooth utility a Beagle. Asi se v závislostech odebral i nějaký důležitý balíček. Vzpoměl jsem si totiž, že úplně po instalaci ještě automount jel. Když jsem chtěl odebrat hal, v závislostech by se odinstaloval skoro celý systém, takže jsem se rozhodl pro reinstalaci. Teď už vše jede a to i bez Beaglu a pár dalších věcí, které jsem neinstaloval už přímo při instalaci SUSE.
Pri automounte je zapojene velke mnozstvo utilitiek. Skontroluj, ci mas balicky:
udev, hal, ivman, PolicyKit
Tym by som zacal. Potom kontrola udalosti pri pripojeni devicu (cd/dvd-cka, usb disku):
dmesg, /var/log/messages, udevadm monitor
(ja osobne som si automount rozbil odinstalovanim PolicyKit-u )
Tak jsem tu radil, ale zjistil jsem, že mountování stejně nějak blbne...Pokud např. přes Wine zazálohuju DVD na HD, tak už nejde DVD vysunout, pomůže jen restart...Funguje už mi sice mount CD, DVD, USB disků, ale nefunguje mount paměťových karet ve čtečce... Netušíte někdo, co s tím... ???
Tedy přiznám se, že mě ta zuzka 11.1 trochu začíná štvát. V 11.0 vše chodilo jak má, ale už se mi nechce vracet zpět, znovu stahovat kupy aktualizací a vše zase nastavovat...Vím že pláču na špatným hrobě :) jen jsem si myslel, že openSuse je trochu profesionálněji dělané než jiná distra...
Tiskni
Sdílej: