Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
Rodina jednodeskových počítačů Orange Pi se rozrostla (𝕏) o Orange Pi 5 Ultra.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla vydána v nové verzi 2.2.0. Nově lze nastavit vlastní obrázky pro jednotlivé datové schránky pro jejich lepší identifikaci v seznamu schránek. Přidán byl editor vnitřních nastavení aplikace, který slouží jako přehled všech hodnot, které aplikace udržuje.
Společnost DuckDuckGo stojící za stejnojmenným vyhledávačem letos věnovala 1,1 milionu dolarů na podporu digitálních práv, online soukromí a lepšího internetového ekosystému. Peníze byly rozděleny mezi Electronic Frontier Foundation (EFF), Public Knowledge, ARTICLE 19, Demand Progress, European Digital Rights (EDRi), Fight for the Future, The Markup, OpenMedia, Restore the Fourth, Signal, Surveillance Technology Oversight
… více »LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.2.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je import knihoven KiCadu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Nevím jak je to možné, teď jsem si toho všiml. Po klasickém mount příkazu vše samozřejmě funguje. Automount mi fungoval v SUSE 11.0 i Ubuntu 8.10.
Pokud nefunguje automount a ste si jistej ze ste ho spravne nakonfiguroval, nepatri toto oznameni spis do bugzilly?
Zřejmě je to chyba nové verze...Mě osobně pomohlo po instalaci znovu z nastavených repozitářů přeinstalovat hal, gnome-mount a uživatele zařadit i do skupiny disk...po restartu to už pak bylo o.k.
Řekl bych, že automount přestal fungovat, protože jsem odstraňoval nějaké bluetooth utility a Beagle. Asi se v závislostech odebral i nějaký důležitý balíček. Vzpoměl jsem si totiž, že úplně po instalaci ještě automount jel. Když jsem chtěl odebrat hal, v závislostech by se odinstaloval skoro celý systém, takže jsem se rozhodl pro reinstalaci. Teď už vše jede a to i bez Beaglu a pár dalších věcí, které jsem neinstaloval už přímo při instalaci SUSE.
Pri automounte je zapojene velke mnozstvo utilitiek. Skontroluj, ci mas balicky:
udev, hal, ivman, PolicyKit
Tym by som zacal. Potom kontrola udalosti pri pripojeni devicu (cd/dvd-cka, usb disku):
dmesg, /var/log/messages, udevadm monitor
(ja osobne som si automount rozbil odinstalovanim PolicyKit-u )
Tak jsem tu radil, ale zjistil jsem, že mountování stejně nějak blbne...Pokud např. přes Wine zazálohuju DVD na HD, tak už nejde DVD vysunout, pomůže jen restart...Funguje už mi sice mount CD, DVD, USB disků, ale nefunguje mount paměťových karet ve čtečce... Netušíte někdo, co s tím... ???
Tedy přiznám se, že mě ta zuzka 11.1 trochu začíná štvát. V 11.0 vše chodilo jak má, ale už se mi nechce vracet zpět, znovu stahovat kupy aktualizací a vše zase nastavovat...Vím že pláču na špatným hrobě :) jen jsem si myslel, že openSuse je trochu profesionálněji dělané než jiná distra...
Tiskni Sdílej: