Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Mam jeden server, na kterem bezi nekolik webu pro kamarady. Jde o to, ze kazdy uzivatel nema virtual hosta, ale web je pristupny jako domena.com/uzivatel. Na serveru bezi php. Problem je v tom, ze je samozrejme nezadouci, aby se skript nejakeho uzivatele moho chdirnout do adresare jineho uzivatele a procitat mu tam jeho soubory. Nevite nekdo prosim, jak zajistit, aby kazdy mohl delat chdir do svych adresaru, ale nemohl o uroven vyse? Napadlo mne natvrdo zakazat funkce v konfiguraci phpka, ale preci jen ten chdir je potreba pro pristup k nizsim adresarum. Neumel byste mne nekdo prosim nakopnout spravnym smerem? Dekuji moc za pripadne kopance
Pro Apache existuje modul suPHP který daný problém řeší. Spouští skripty pod UID jejich majitele. Od verze 0.7.0, vydané v prosinci 2008, lze použít více DocumentRoot
direktiv a v nich lze používat proměnné (např. user name nebo home dir).
V Debian stable je v současnoti k dispozici verze 0.6.2 který ale obsahuje vážný bug.
Tiskni
Sdílej: