abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: propojení subnetu

    4.1.2009 21:55 perda | skóre: 2 | blog: perda
    propojení subnetu
    Přečteno: 403×

    mám router (debian)

    wlan0 (mode managed) - připojení do internetu

    vnitřní síť

    wlan1 (mode master) - ip 10.2.2.1

    eth0 - ip 10.2.3.1

    eth1 - ip 10.2.4.1

    scriptem nahodím všechny síťové karty, potom

    route add -net default gw ................

    potom povolím ip_forward, dále

    iptables -A POSTROUTING -t nat -o wlan0 -j MASQUERADE

    Mám ale problém, že se subnety eth0, eth1 a wlan1 mezi sebou nevidí .

    Existuje nějaké jednoduché řešení?

    Ptám se, protože nechci za provozu laborovat.

    děkuji za nakopnutí

    Odpovědi

    4.1.2009 22:11 Bazin | skóre: 10 | Velvary
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    To dej do mostu  : ) Doufam ze nak takhle : 

     

    brctl addbr nazev_mostu
    brctl addif nazev_mostu eth0
    brctl addif nazev_mostu eth1
    brctl addif nazev_mostu wlan1
    
    potom tomu mostu nastavis ip adresu maska apod . 
    
    4.1.2009 23:36 perda | skóre: 2 | blog: perda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    a budu muset potom měnit nastavení sítě u jednotlivých klientů?

    4.1.2009 22:38 mozog | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu
    Aku gw maju zariadenia v tych sietach za eth0, eth1 a wlan1 ?
    4.1.2009 22:52 perda | skóre: 2 | blog: perda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    wlan0

    4.1.2009 23:36 mozog | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu
    malo by stacit nastavit v kazdej sieti ako gw IPcko z danej siete na tom stroji (teda 10.2.2.1, 10.2.3.1 a 10.2.4.1), povolit IP forwarding, nastavit FW a routovanie by malo fungovat, zkus sem hodit vypis ip r z toho routra a z niektoreho stroja v sieti
    5.1.2009 06:51 tcw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu
    jaka je sitova maska ?
    tomas789 avatar 5.1.2009 11:27 tomas789 | skóre: 15 | blog: big_blog | Litomyšl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    Pravděpodobně 24, když se IP adresy liší v 3. oktetu a jsou ve stejném subnetu.

    Začínal jsem z ničeho a většinu z toho pořád mám.
    5.1.2009 20:45 perda | skóre: 2 | blog: perda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    maska je 255.255.255.0

    můžu poprosit o polopatický příklad?

    5.1.2009 21:56 tcw
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu
    Jak uz psal mozog,posli vypis route -n a ifconfig z routru a nejaky ifconfig ( nebo ipconfig pokud jde o Windows stanici).

    Jses si jisty ,ze mas nahozene sitovky? Co rika vypis z mii-tool nebo eth-tool ethX ?

    Na pracovnich stanicich musis mit nastavenou jako default GW adresy eth0 a eth1 atd ... NE wlan0
    6.1.2009 20:51 perda | skóre: 2 | blog: perda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    tady je výpis z routru:

    zxhxrxnx:~# route
    Kernel IP routing table
    Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
    82.xxx.xx.xxx   *               255.255.255.240 U     0      0        0 wlan0
    10.2.4.0        *               255.255.255.0   U     0      0        0 eth1
    10.2.2.0        *               255.255.255.0   U     0      0        0 wlan1
    10.2.3.0        *               255.255.255.0   U     0      0        0 eth0
    default         82.xxx.xx.xxx   0.0.0.0         UG    0      0        0 wlan0
     

    znovu opakuji, že všechno funguje ok, akorát si eth1, eth0 a wlan1 mezi sebou nepinknou. Chci sdílet adresáře.....

    vencour avatar 6.1.2009 21:30 vencour | skóre: 56 | blog: Tady je Vencourovo | Praha+západní Čechy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    Co je to, že vše funguje? To je to, že se z daných subnetů dostanou "ven" a problémem je to, že se nedostanou k sobě navzájem? Pokud je daná routovací tabulka z routeru, pingneš si na routeru z jedno interfejsu na druhej, teda se zdrojovkou jednoho na druhej?

    Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny.
    6.1.2009 22:24 tomk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    Tak nam prosim jeste ukazte sitovou konfiguraci na tech klientech. Brany na nich jiz mate spravne - tedy vzdy ip adresa daneho rozhrani routeru (10.2.2.1, 10.2.3.1 a 10.2.4.1)? A hlavne by me zajimaly masky. Jsou-li na klientech standardni masky pro danou tridu adres (A - 255.0.0.0), tak je to spatne. Popisovane chovani by (pri vypnutem proxy-arp) takto nastavenym maskam odpovidalo.

    Tomas

    6.1.2009 08:24 david
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    co treba zkusit

    echo "1" >/proc/sys/net/ipv4/ip_forward

    ?

    tomas789 avatar 6.1.2009 21:31 tomas789 | skóre: 15 | blog: big_blog | Litomyšl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    Viz původní dotaz. "potom povolím ip_forward"

    Začínal jsem z ničeho a většinu z toho pořád mám.
    6.1.2009 21:32 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    hod  sem vypis :

    iptables -L -n

     

    jen se učím jak se to naučit .... ...
    6.1.2009 21:34 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    jo a jeste :

    ip addr

    -pro jistotu :-)

    jen se učím jak se to naučit .... ...
    6.1.2009 21:58 perda | skóre: 2 | blog: perda
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    zxhxrxnx:~# iptables -L -n
    Chain INPUT (policy ACCEPT)
    target     prot opt source               destination

    Chain FORWARD (policy ACCEPT)
    target     prot opt source               destination

    Chain OUTPUT (policy ACCEPT)
    target     prot opt source               destination

     

    :-)
     

    6.1.2009 22:45 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    Rozbalit Rozbalit vše Re: propojení subnetu

    a "ip addr"  ?

    jo a jeste jsem si vzpomel, mel jsem podobny problem  kdysik na slackwaru 8.0 tusim :-). a stacilo mam pocit jeste pustit prikaz routed :), ale nevim nevim ... zkus no :-)

    jen se učím jak se to naučit .... ...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.