Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Zdavím všechny.
Jednak jsem se přišel pochlubit, že by už vše mělo s Kubuntu být v pořádku:
Processor: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz, ~2.4GHz
Memory: 1280MB RAM
Card name: NVIDIA GeForce FX 5200
Chip type: GeForce FX 5200
DAC type: Integrated RAMDAC
Display Memory: 128.0 MB
a opět bych požádal o radu...
Zkoušel jsem teď instalaci a vyběhla mi konečně instalační tabulka. Otázkou je, kam instalovat? Disk mám rozdělen na C,D,E,F,G, kdy na C jsou Windows a na D bych chtěl Kubuntu, ale v te tadulce se zobrazují s čísly 1,5,6,7,8. Pokud by pořadí odpovídalo, neodpovídá ovšem to, že by D=5 mělo být prázdné, protože se hlásí s cca 2000 zaplněnými z cca 26000, ale méně(vůbec) zaplněný disk není žádný další.
Otázka č2: Pro zvolený disk mám zvolit jednu z možností:
žurnálový soubor systému Ext3
soubor systému Ext 2
žurnálový soubor systému Reiser FS
žurnálový soubor systému XFS
žurnálový soubor systému JFS
soubor systému FAT16
soubor systému FAT32
ntfs
odkládací
nepoužívat
Takže, když to chci jednoduše nainstalovat...?
mount /dev/sdaX /media ls /media umount /mediaMísto sda to může být třeba hda nebo sdb, záleží na HW počítače. Jinak Linux potřebuje alespoň 2 oddíly - 1 / a 1 swap, asitak o velikosti RAMky. I když paměti máš dost, tak možná swap nebude potřeba. Asi nejlepší by bylo vybraný oddíl smazat a vytvořit velký / a swap (odkládací) kolem 1GB. S FS je to asi jako s volbou politické strany
A jaký mají tedy ty politické strany programy? Tedy, v čem je rozdíl???
díky, to bych zvládl, ale chci fungovat I na Windows..., jako mít nainstalovány oba systémy, tudíž každý na jiném oddíle, bo ho potřebuje každý jinak naformátovaný..., takže přeci nemůžu pro Kubuntu nechat celý disc...
Vaše motto je asi hodně přesné... ))
Tak tam mám na C Windows, a na D Kubuntu, E odkládací a pak své F,G,H, jenže ve Windows se mi oddíly F,G,H hlásí jako disky D,E,F a když jsem teď instaloval Windows až po Kubuntu, tak se na něj nedostanu...
rovnou mi začnou najíždět Windows bwz bootovací tabulky, co že chci spustit.
A další problém bylo to, že když jsem byl v Kubuntu, tak jsem zaboha nemohl najít cokoli jako ekvivalent "Tento počítač", kde bych viděl ty zbylé oddíly... - jak s nimi tedy mám komunikovat???
Vždycky se doporučuje instalovat Linux až po instalaci Windows. Proč? Protože Windows jsou "agresivní" a bez ptání přepíšou MBR.
Situaci můžeš napravit tak, že nastartuješ nějakou live distribuci (myslím, že z toho CD, ze kterého jsi instaloval, jde nastartovat live distribuce) a budeš muset obnovit Grub.
joj, já jsem strašný nedočkavec... už jsem to ůplně přeinstaloval.
ale předtím mi to dělalo neplechu při instalaci na Ext3, tak jsem tomu dal JFS, a teď jsem to znovu zkusil na Ext3 a vyšlo to a dokonce už ani není problém toho, že bych tam neměl ty ostatní disky... Ale s tím internetem to pořád nechce spolupracovat, protože jsem připojený jen k druhému pc který má přímé připojení a nasdílené pro mě. ta naše "domásí síť" jakoby spadá do sítí Windows, tak nevím, jestli to Kubuntu vůbec zvládne...
Tiskni
Sdílej: