Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zdavím všechny.
Jednak jsem se přišel pochlubit, že by už vše mělo s Kubuntu být v pořádku:
Processor: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz, ~2.4GHz
Memory: 1280MB RAM
Card name: NVIDIA GeForce FX 5200
Chip type: GeForce FX 5200
DAC type: Integrated RAMDAC
Display Memory: 128.0 MB
a opět bych požádal o radu...
Zkoušel jsem teď instalaci a vyběhla mi konečně instalační tabulka. Otázkou je, kam instalovat? Disk mám rozdělen na C,D,E,F,G, kdy na C jsou Windows a na D bych chtěl Kubuntu, ale v te tadulce se zobrazují s čísly 1,5,6,7,8. Pokud by pořadí odpovídalo, neodpovídá ovšem to, že by D=5 mělo být prázdné, protože se hlásí s cca 2000 zaplněnými z cca 26000, ale méně(vůbec) zaplněný disk není žádný další.
Otázka č2: Pro zvolený disk mám zvolit jednu z možností:
žurnálový soubor systému Ext3
soubor systému Ext 2
žurnálový soubor systému Reiser FS
žurnálový soubor systému XFS
žurnálový soubor systému JFS
soubor systému FAT16
soubor systému FAT32
ntfs
odkládací
nepoužívat
Takže, když to chci jednoduše nainstalovat...?
mount /dev/sdaX /media ls /media umount /mediaMísto sda to může být třeba hda nebo sdb, záleží na HW počítače. Jinak Linux potřebuje alespoň 2 oddíly - 1 / a 1 swap, asitak o velikosti RAMky. I když paměti máš dost, tak možná swap nebude potřeba. Asi nejlepší by bylo vybraný oddíl smazat a vytvořit velký / a swap (odkládací) kolem 1GB. S FS je to asi jako s volbou politické strany
A jaký mají tedy ty politické strany programy? Tedy, v čem je rozdíl???
díky, to bych zvládl, ale chci fungovat I na Windows..., jako mít nainstalovány oba systémy, tudíž každý na jiném oddíle, bo ho potřebuje každý jinak naformátovaný..., takže přeci nemůžu pro Kubuntu nechat celý disc...
Vaše motto je asi hodně přesné... ))
Tak tam mám na C Windows, a na D Kubuntu, E odkládací a pak své F,G,H, jenže ve Windows se mi oddíly F,G,H hlásí jako disky D,E,F a když jsem teď instaloval Windows až po Kubuntu, tak se na něj nedostanu...
rovnou mi začnou najíždět Windows bwz bootovací tabulky, co že chci spustit.
A další problém bylo to, že když jsem byl v Kubuntu, tak jsem zaboha nemohl najít cokoli jako ekvivalent "Tento počítač", kde bych viděl ty zbylé oddíly... - jak s nimi tedy mám komunikovat???
Vždycky se doporučuje instalovat Linux až po instalaci Windows. Proč? Protože Windows jsou "agresivní" a bez ptání přepíšou MBR.
Situaci můžeš napravit tak, že nastartuješ nějakou live distribuci (myslím, že z toho CD, ze kterého jsi instaloval, jde nastartovat live distribuce) a budeš muset obnovit Grub.
joj, já jsem strašný nedočkavec... už jsem to ůplně přeinstaloval.
ale předtím mi to dělalo neplechu při instalaci na Ext3, tak jsem tomu dal JFS, a teď jsem to znovu zkusil na Ext3 a vyšlo to a dokonce už ani není problém toho, že bych tam neměl ty ostatní disky... Ale s tím internetem to pořád nechce spolupracovat, protože jsem připojený jen k druhému pc který má přímé připojení a nasdílené pro mě. ta naše "domásí síť" jakoby spadá do sítí Windows, tak nevím, jestli to Kubuntu vůbec zvládne...
Tiskni
Sdílej: