Ondsel, tj. vylepšený FreeCAD, po dvou letech skončil. Cílem Ondselu bylo vylepšit UX/UI FreeCADu a nabízet jej komerčně. Od začátku věděli, že konkurovat komerčním CADům bude těžké. Bylo to ale těžší, než si mysleli. Proprietární CADy se vyučují na školách a jsou hluboce zakořeněny v průmyslu. Většina vylepšení od Ondselu se dostane do FreeCADu.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.1.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Aplikace LocalSend, tj. multiplatformní open source alternativa k AirDropu, tj. bezpečné sdílení souborů a zpráv s okolními zařízeními přes lokální síť, bez potřeby připojení k internetu, byla vydána ve verzi 1.16, aktuálně 1.16.1. Instalovat lze také z Flathubu a Snapcraftu.
Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Zdavím všechny.
Jednak jsem se přišel pochlubit, že by už vše mělo s Kubuntu být v pořádku:
Processor: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz, ~2.4GHz
Memory: 1280MB RAM
Card name: NVIDIA GeForce FX 5200
Chip type: GeForce FX 5200
DAC type: Integrated RAMDAC
Display Memory: 128.0 MB
a opět bych požádal o radu...
Zkoušel jsem teď instalaci a vyběhla mi konečně instalační tabulka. Otázkou je, kam instalovat? Disk mám rozdělen na C,D,E,F,G, kdy na C jsou Windows a na D bych chtěl Kubuntu, ale v te tadulce se zobrazují s čísly 1,5,6,7,8. Pokud by pořadí odpovídalo, neodpovídá ovšem to, že by D=5 mělo být prázdné, protože se hlásí s cca 2000 zaplněnými z cca 26000, ale méně(vůbec) zaplněný disk není žádný další.
Otázka č2: Pro zvolený disk mám zvolit jednu z možností:
žurnálový soubor systému Ext3
soubor systému Ext 2
žurnálový soubor systému Reiser FS
žurnálový soubor systému XFS
žurnálový soubor systému JFS
soubor systému FAT16
soubor systému FAT32
ntfs
odkládací
nepoužívat
Takže, když to chci jednoduše nainstalovat...?
mount /dev/sdaX /media ls /media umount /mediaMísto sda to může být třeba hda nebo sdb, záleží na HW počítače. Jinak Linux potřebuje alespoň 2 oddíly - 1 / a 1 swap, asitak o velikosti RAMky. I když paměti máš dost, tak možná swap nebude potřeba. Asi nejlepší by bylo vybraný oddíl smazat a vytvořit velký / a swap (odkládací) kolem 1GB. S FS je to asi jako s volbou politické strany Já bych dal ext3 (na swap jde jenom odkládací), ale určitě někdo řekne, že je lepší třeba XFS . Určitě ne FAT ani NTFS.
A jaký mají tedy ty politické strany programy? Tedy, v čem je rozdíl???
díky, to bych zvládl, ale chci fungovat I na Windows..., jako mít nainstalovány oba systémy, tudíž každý na jiném oddíle, bo ho potřebuje každý jinak naformátovaný..., takže přeci nemůžu pro Kubuntu nechat celý disc...
Vaše motto je asi hodně přesné... ))
Tak tam mám na C Windows, a na D Kubuntu, E odkládací a pak své F,G,H, jenže ve Windows se mi oddíly F,G,H hlásí jako disky D,E,F a když jsem teď instaloval Windows až po Kubuntu, tak se na něj nedostanu...
rovnou mi začnou najíždět Windows bwz bootovací tabulky, co že chci spustit.
A další problém bylo to, že když jsem byl v Kubuntu, tak jsem zaboha nemohl najít cokoli jako ekvivalent "Tento počítač", kde bych viděl ty zbylé oddíly... - jak s nimi tedy mám komunikovat???
Vždycky se doporučuje instalovat Linux až po instalaci Windows. Proč? Protože Windows jsou "agresivní" a bez ptání přepíšou MBR.
Situaci můžeš napravit tak, že nastartuješ nějakou live distribuci (myslím, že z toho CD, ze kterého jsi instaloval, jde nastartovat live distribuce) a budeš muset obnovit Grub.
joj, já jsem strašný nedočkavec... už jsem to ůplně přeinstaloval.
ale předtím mi to dělalo neplechu při instalaci na Ext3, tak jsem tomu dal JFS, a teď jsem to znovu zkusil na Ext3 a vyšlo to a dokonce už ani není problém toho, že bych tam neměl ty ostatní disky... Ale s tím internetem to pořád nechce spolupracovat, protože jsem připojený jen k druhému pc který má přímé připojení a nasdílené pro mě. ta naše "domásí síť" jakoby spadá do sítí Windows, tak nevím, jestli to Kubuntu vůbec zvládne...
Tiskni Sdílej: