Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nemáte někdo zkušenosti s aplikací Gadmin-rsync? Hledám nějakou jednoduchou aplikaci s grafickým rozhraním na zálohování po síti. Mám 3 PC (Win i MacOSX) a jeden s openSUSE 11 kde chci zálohovat. Zkoušel jsem Grsync, ten ale bohužel neumí časový rozvrh s několika úlohama. Potřebuji, aby se mi zesynchronizovaly adresáře 1x denně postupně z různých počítačů...Gadmin-rsync se mi zdálo nejvhodnější, ale nejde mi nastavit zálohovací úlohu po síti. PC jsou připojeny k openSuse přes smb. Pokud zadám novou zálohovací úlohu, tak po zadání remote serveru, složky, přístupového jména a hesla, portu, mi to vyhodí chybu...Error: The local private key does not exist. Zálohovací úloha pak samozřejmě neproběhne...Zkoušel jsem se dívat i do nápovědy, ale tam není nic, ani na stránkách aplikace. Netušíte někdo co s tím?
Ahoj,
co s tim to netusim, ale co to zkusit obracene? Na stanicich nasdilet adresare, ktere chces synchronizovat a potom je skriptem z OpenSuse pres rsync synchronizovat. Nebude to sice v grafice, ale zase to bude fungovat
Nazdar,
ano, aj ja by som to riesil obratene, a pouzil na to cron + rdiff-backup
Asi jsem se nevyžvejknul úplně nejlíp...v podstatě mi jde o totéž...na jednotlivých stanicích mám vysdílené adresáře, které chci synchronizovat a přistupuju k nim z openSuse přes smb. Chtěl jsem ale využít grafické nadstavby pro rsync (Gadmin-rsync), kde lze naklikat jak synchronizaci, tak časy synchronizací...synchronizace v rámci 1 počítače funguje naprosto spolehlivě, ale já právě potřebuju synchronizovat po síti...Přiznám se, že raději dávám přednost aplikacím s grafickým rozhraním (takhle podobně funguje pod Win Synchredible...), s tvorbou skriptů nemám zkušenosti
Ahoj,
nemas se ceho bat, bude to opravdu jednoduchy. Nejdriv si udelas jednuduchy skript kam napises neco takveho:
#!/bin/bash
/usr/bin/rsync -a /adresar/odkud/synchronizovat /adresar/kam/synchronizovat
a ulozis ho treba do adresare /root/bin pod jmenem synchronizace.sh a udela ho spustitelny
chmod 700 /root/bin/synchronizace.sha
potom uz staci jen pridat jeden radek do souboru /etc/crontab
25 6 * * * root /root/bin/synchronizace.sh
to znamena spoustet kazdy den v 6:25 a restartnes cron
/etc/init.d/cron restart
a je to
Principielně to asi chápu Ještě bych se tedy rád zeptal...Pokud je těch adresářů víc (stačí všechny příkazy napsat pod sebe do jednoho skriptu?). A pokud jsou na síti, přístupné přes smb sdílení, musím ty adresáře nejdřív namountovat, nebo to lze nějak ošetřit, aby se nemuseli klasicky mountovat a v jaké tvaru se píše adresář a přístupová hesla? Pokud to takto pak funguje, mám nějakou vizuelní kontrolu o stavu synchronizace, případně nějakých chybách.?
Díky za rady.
Prikazu muzes mit ve skriptu kolik chces, spusti se jeden po druhem, jestli potrebujes nejdriv pripojit nasdileny adresar na windows tak takhle by to cele asi vypadalo.
mount -t cifs //server/sdileni /mnt/adresar -o username=user,password=heslo
rsync -av /mnt/adresar /kam/chces
2>&1 >> /tmp/rsync.logumount /mnt/adresar
cat /tmp/rsync.log | mail -s "Log ze synchronizace" tvuj@mail.cz
rm /tmp/rsync.log
Do souboru rsync.log se bude zapisovat vystup i pripadne chyby ze synchronizace a nakonec ho dostanes mailem.
Tiskni
Sdílej: